fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

07.08.2019 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Przez pamięć. Warszawa Singera na Pradze

Przez pamięć. Warszawa Singera na Pradze

Muzeum Warszawskiej Pragi po raz pierwszy bierze udział w Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, organizowanym przez Fundację Shalom.

W sobotę 24 sierpnia planujemy cały dzień wydarzeń.
Chodź z nami na spacer śladami żydowskich mieszkańców Pragi, zwiedź dawne modlitewnie na terenie muzeum. Wieczorem przyjdź na premierę słuchowiska „Ocaleni przez pamięć” o wielokulturowej codzienności warszawskiej Pragi przed drugą wojną światową, następnie zostań na koncercie Pawła Szamburskiego, który zagra ze swoim zespołem nowy program przygotowany specjalnie na tę okazję: własne kompozycje wokół starej muzyki chasydzkiej.

 

Program na 24 sierpnia (sobota)

Godz. 10.30

Spacer „Śladami praskich Żydów”

Prowadzenie: Franciszek Płóciennik, przewodnik warszawsko-praski, specjalista ds. edukacji w Muzeum Warszawskiej Pragi

Bilety: 5 zł w kasie Muzeum i online

Start: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52.

 


 

Godz. 15.00, 15.30, 16.30, 17.30

Oprowadzanie po dawnych modlitewniach żydowskich zachowanych przy ul. Targowej

Prowadzenie: Patrycja Labus-Sidor, etnolog, kustosz w Muzeum Warszawskiej Pragi

Liczba miejsc: ograniczona do 12 osób na jedno zwiedzanie. Prosimy o rezerwację mailową: edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl. Pierwszeństwo przy zwiedzaniu mają osoby z rezerwacją.

Wstęp z biletem na wystawę stałą w Muzeum Warszawskiej Pragi

Start: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52.

 


 

Godz. 20.00

Premiera słuchowiska „Ocaleni przez pamięć”

Czy wiesz, że krótko przed II wojną światową, w 1939 roku na warszawskiej Pradze żyło 21 705 Żydów? Sklepikarzy, rzemieślników, lekarzy, kamieniczników. Jak wiele lat później Żydzi opisują tamto życie na Pradze? Jak inni mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy wspominają dawnych sąsiadów pochodzenia żydowskiego?
Z nagrań biograficznych i spisanych wspomnień powstało słuchowisko – rozmowa. Dialog między ludźmi różnego pochodzenia i wyznania, których łączy pamięć.

Scenariusz i reżyseria: Anna Mizikowska, kustosz Muzeum Warszawskiej Pragi

Realizacja dźwięku: Magdalena Wojtulanis

Udział wzięli: Henryk Rajfer, Marek Węglarski, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Piotr Wiszniowski, Wojciech Wiliński, Ryszard Kluge

Współpraca: Teatr Żydowski im. E. Kamińskiej w Warszawie i Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie.

W słuchowisku wykorzystano nagrania biograficzne z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi oraz fragmenty „Sefer Praga” (Izrael 1974) w tłumaczeniu Anny Ciałowicz, opublikowane w „Odkrywanie Żydowskiej Pragi. Studia i materiały” w opracowaniu Zofii Borzymińskiej, Rafała Żebrowskiego, wydanym przez Żydowski Instytut Historyczny w 2014 roku.

Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Muzeum i online

 


 

Godz. 20.30

Koncert: Paweł Szamburski „VILD LID” (Jidysz: Dzika pieśń)

Zespół pod kierownictwem Pawła Szamburskiego, klarnecisty i kompozytora, specjalnie na ten wieczór przygotował nowy projekt muzyczny: autorskie opracowania utworów chasydzkich głównie ze zbiorów Mosze Beregovskiego, a także spuścizny dynastii Taubów (Modrzycer Klan) oraz kompozycje własne inspirowane muzyką świecką i religijną.

Paweł Szamburski to muzyk i animator kultury. Od 20 lat związany jest ze stołecznym środowiskiem Lado ABC. Lider oraz współtwórca takich formacji jak Bastarda, SzaZa, Cukunft, Horny Trees czy Ircha Clarinet Quartet. Realizuje projekty solowe m.in: „Ceratitis Capitata” czy „Homo Ludens”. Komponuje dla teatru, kina, animacji, słuchowisk radiowych.

Pawłowi Szamburskiego w tym szczególnym koncercie towarzyszyć będą: Piotr Domagalski na kontrabasie, Paweł Szpura na bębnach, Radek Polakowski na akordeonie i skrzypcach.

Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Muzeum i online.

 

Koncert dotowany ze środków rewitalizacyjnych w ramach projektu Scena letnia na Pradze.

 


Zadanie Scena letnia na Pradze zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.