fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

27.09.2024 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Warszawskiej Pragi

Pasjonaci i pasjonatki opowiadania historii poszukiwani!

Pasjonaci i pasjonatki opowiadania historii poszukiwani!

Pasjonaci i pasjonatki opowiadania historii z prawego brzegu poszukiwani!

Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza osoby związane z prawą stroną Wisły (szczególnie z Bródnem i z Targówkiem) do udziału w bezpłatnym programie edukacyjnym dla tych, którzy lubią opowiadać historie i chcą jeszcze bardziej zgłębić tę sztukę.

Od października do grudnia br. zaplanowaliśy spotkania z ekspertami i ekspertkami, którzy zajmują się badaniem historii Warszawy i potrafią pokazać ją w nowy, ciekawy sposób. Wśród zajęć proponowanych przyszłym opowiadaczom i opowiadaczkom będzie także warsztat o architekturze krajobrazu.

Dzięki bezpłatnym warsztatom i wykładom osoby uczestniczące w programie będą mogły (przy wsparciu prowadzących zajęcia) przygotować własne wydarzenie dotyczące historii Pragi np. spacer, oprowadzanie czy zajęcia edukacyjne.

W tej edycji naszą główną inspiracją będzie wystawa stała Muzeum Warszawskiej Pragi.

Zajęcia będą odbywać się w siedzibie Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowa 50/52 w wybrane weekendy: 20 października, 23 lub 24, 30 listopada lub 1 grudnia. Ostateczne terminy i harmonogram spotkań podamy kandydatom i kandydatkom na początku października.

Po zakończeniu cyklu zajęć uczestniczki i uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji prowadzących zajęcia, by łatwiej było im przygotować własne wydarzenie opowiadające o wybranym miejscu czy temacie dotyczącym prawej strony Warszawy.

Program warsztatów i wykładów:

Spacer i warsztat dotyczący interpretacji przyrody miejskiej (5 h)
Prowadzenie: Daria Szarejko-Worobiej, architektka krajobrazu
Więcej o pracy Darii: www.pastwisko.net

Nauka interpretacji starych map i wprowadzenie do sztuki kartografii (6 h)
Prowadzenie: dr Paweł Weszpiński, kurator Gabinetu Planów i Map Warszawy w Muzeum Warszawy

Nauka pracy z archiwami pod kątem informacji o budynkach i architekturze (ok. 4h)
Prowadzenie: Piotr Stryczyński, kierownik Wydziału Zabytków Warszawy Prawobrzeżnej przy biurze Mazowieckiego Konserwatora Zabytków

Na zgłoszenia czekamy do 10 października do godz. 17:00 za pomocą formularza: forms.office.com/e/gAnxET2sLJ

Pytania: ewelina.bartosik@muzeumwarszawy.pl

Więcej o prowadzących:

Daria Szarejko-Worobiej – architektka krajobrazu, absolwentka Katedry Sztuki Krajobrazu warszawskiej SGGWW swojej pracowni PASTWISKO projektuje ogrody łącząc to, co formalne z przypadkowym i swobodnym oraz rośliny szlachetne z tymi pospolitymi. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych o szeroko pojętej przestrzeni i jej kształtowaniu. Uczy podstaw projektowania i hortiterapii (terapia przez kontakt z roślinami). Jest autorką publikacji naukowych o tematyce krajobrazowej, tożsamości i pamięci a jej doktorat dotyczył języka wartości przestrzeni krajobrazu wsi. Na co dzień można ją spotkać podczas cyklicznych edukacyjnych spacerów po Ogrodach Zamku Królewskiego czy w ogrodach społecznych: Wolskiego Centrum Kultury oraz Wola Parku. Uwielbia zwiedzać angielskie ogrody oraz malować farbami olejnymi. Jej prace były prezentowane na zbiorowych wystawach w Pałacu w Wilanowie i na zamku w Tucznie.

dr Paweł Weszpiński – popularyzuje wiedzę o dawnej kartografii Warszawy, autor wykładów, inicjator i współtwórca wystaw zbiorów kartograficznych i ikonograficznych. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił doktorat pt. Dzieje i analiza dawnych planów Warszawy. Członek Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN. Od 2013 r. kustosz w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy, kurator Gabinetu Planów i Map Warszawy w tym muzeum. Przewodniczy Zespołowi Nazewnictwa Miejskiego, powołanego przez Prezydenta m.st. Warszawy. Zespół zajmuje się opiniowaniem wniosków i propozycji dotyczących nazewnictwa na obszarze miasta. Pozanaukowo – harcmistrz.

Piotr Stryczyński – jest pasjonatem historii, praskim przewodnikiem, autorem publikacji o historii Pragi i prawnikiem. Reprezentuje stronę społeczną w warszawskim Komitecie Rewitalizacji. Do niedawna Prezes Towarzystwo Przyjaciół Pragi, przez lata związany także,  jako animator czasu wolnego praskich dzieciaków, ze Stowarzyszeniem Serduszko dla Dzieci. Lokalny aktywista, bada i dokumentuje architekturę prawego brzegu. Obecnie pełni funkcję kierownika Wydziału Zabytków Warszawy Prawobrzeżnej przy biurze Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.