fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

01.10.2019 / Aktualności, Kino Syrena

Październik w Kinie Syrena | 2019 r.

Październik w Kinie Syrena | 2019 r.

Październik w Kinie Syrena to kontynuacja cykli filmowowych – „Kultura miasta” i „Nowe kino” oraz seanse towarzyszące wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939”.

Fangor… zostaną obrazy

3 października (czwartek), godz. 18:30

Dokumentalny, Polska 2013, reż. Andrzej Sapija, 56 min, cykl filmowy „Kultura miasta”

Wojciech Fangor – jeden z najważniejszych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Malarz, grafik i rzeźbiarz był prekursorem sztuki w przestrzeni publicznej. Ceniony przez krytyków, prezentował swoje prace w galeriach na całym świecie – w tym w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, gdzie jako jedyny Polak miał zorganizowaną indywidualną wystawę. Film prezentuje historię życia i burzliwej twórczości artysty.

Kobieta idzie na wojnę

5 października (sobota), godz. 16:30

Komediodramat, Islandia 2018, reż. Benedikt Erlingsson, 101 min, cykl filmowy „Nowe kino”

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

Maksymiuk. Koncert na dwoje

10 października (czwartek), godz. 18:30

Dokumentalny, Polska 2018, reż. Tomasz Drozdowicz, 75 min, cykl filmowy „Kultura miasta”

Geniusz, pracowitość i niespożyty temperament – to tylko niektóre cechy składające się na osobowość Jerzego Maksymiuka. Filmowy portret maestra byłby jednak niepełny, gdyby zabrakło w nim jego żony Ewy, która organizuje jego codzienne życie, inspiruje do pracy i zapewnia psychiczne wsparcie.

Magiczne noce

12 października (sobota), godz. 16:30

Komediodramat, Włochy 2018, reż. Paolo Virzì, 125 min, cykl filmowy „Nowe kino”

Rzym, lato 1990 roku. Trwają Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Maradona eliminuje Włochów z finału, a carabinieri wyławiają z Tybru ciało uznanego producenta filmowego. Jego młoda kochanka wskazuje winnych – trzech początkujących scenarzystów. Antonino, Luciano i Eugenia trafiają na posterunek, gdzie spędzają intensywną noc. Na nowo przeżywają ostatnie burzliwe i emocjonujące 30 dni, które wywróciły ich życie do góry nogami.

Na skrzyżowaniu wichrów

13 października (niedziela), godz. 17:00

Dramat, Estonia 2014, reż. Martti Helde, 90 min, cykl filmowy „Wojna oczami cywili” towarzyszący wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939

Po włączeniu Litwy, Łotwy i Estonii do ZSRR, zaczęły się masowe wywózki rdzennej ludności z tych terenów. Deportacja dotknęła też Erny, studentki filozofii, szczęśliwej mężatki i matki małej dziewczynki. Rozdzielona z mężem, wraz z córką oraz innymi kobietami i ich dziećmi przebyła długą i tragiczną drogę na odległe syberyjskie pustkowia. Na miejscu czekały je upokorzenie, praca ponad siły, zimno i głód. Spędziła na Syberii 15 lat. Poruszający, czarno-biały i niezwykły wizualnie film powstał na podstawie listów, zdjęć, wspomnień i relacji świadków tych wydarzeń, a przede wszystkim, pamiętnika samej Erny.

Universam Grochów

17 października (czwartek), godz. 18:30

Dokumentalny, Polska 2018, reż. Tomasz Knittel, 39 min, cykl filmowy „Kultura miasta”

Universam Grochów to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. na warszawskiej Pradze Południe. Film ukazuje świat Universamu oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii. Zakamarki i tajemnice tego osobnego świata poznajemy m. in. z 72-letnim Wiesławem, złotą rączką i dobrym duchem tego miejsca. Film zaprasza widza do zanurzenia się w przedziwnym mikrokosmosie, będącym jeszcze niedawno tak blisko centrum stolicy europejskiego kraju, a jednocześnie miejscem od tego centrum tak oddalonym.

Wysoka dziewczyna (Dylda)

19 października (sobota), godz. 16:30
26 października (sobota), godz. 16:30

Dramat, Rosja 2019, reż. Kantemir Balagov, 130 min, cykl filmowy „Nowe kino”

Opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy. Akcja toczy się w 1945 roku w Leningradzie, który dochodzi do siebie po latach oblężenia. Masza i Ija, próbują nie tylko zapomnieć o tym, czego doświadczyły, ale także przypomnieć sobie kim były, nim zardzewiały ich plany, emocje i uczucia. (kadr z filmu na zdjęciu głównym)

Bloki

24 października (czwartek), godz. 18:30

Dokumentalny, Polska 2017, reż. Konrad Królikowski, 57 min, cykl filmowy „Kultura miasta”

Bloki to pierwszy tak szeroki i wieloaspektowy obraz poświęcony budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku ‘56 do współczesności. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

Świadectwo urodzenia

27 października (niedziela), godz. 17:00

Dramat, Polska 1961, reż. Stanisław Różewicz, 99 min, cykl filmowy „Wojna oczami cywili” towarzyszący wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939

Trzy nowele ukazujące pełną napięcia atmosferę codzienności okupacyjnej widzianej oczyma dzieci. Bohaterami noweli „Na drodze” są zagubiony we wrześniowej zawierusze chłopiec i żołnierz wiozący po rozbiciu oddziału nikomu już niepotrzebną kancelarię. W „Liście z obozu” synowie pomagają matce w trudnych dniach okupacji. Ostatnia nowela, „Kropla krwi”, dotyczy ukrywającej się w sierocińcu żydowskiej dziewczynki, u której Niemcy odkrywają typowe cechy aryjskie.

Nowojorska ulica w obiektywie

31 października (czwartek), godz. 18:30

Dokumentalny, USA 2013, reż. Cheryl Dunn, 83 min, cykl filmowy „Kultura miasta”

Hołd złożony zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej. Autorka rozmawia z największymi jej gwiazdami, z niedowierzaniem słuchając opowieści o wielogodzinnym czekaniu i wytrwałości godnej myśliwych. Różne strategie służą jednemu celowi: uchwycić ten jeden, ulotny moment.