03.06.2020 / Aktualności, Edukacja dla rodzin, Kultura online, Wydawnictwa

Piżamorama Warszawa – nowa książka dla dzieci

Muzeum Warszawy jest partnerem wydania nowej książki z serii Piżamorama wydawnictwa Wytwórnia!

„Warszawa Piżamorama” autorstwa Frédérique Bertrand i Michaël Leblond’a to wyjątkowe polsko-francuskie przedsięwzięcie.

To książka z ruchomymi ilustracjami dla dzieci w wieku od lat dwóch do stu dwóch. Jej bohaterem jest mały chłopiec w piżamie w paski, który zapada w sen, podczas którego przenosi się wraz z czytelnikiem do pełnych ruchu miejsc miasta.

W „Warszawie Piżamoramie” migocą światła Pałacu Kultury i Nauki. Rusza uliczny korek koło palmy, świeci neon „Siatkarka”. Wisła faluje, a wszystkie drogi prowadzą do Muzeum Warszawy.

To co wyróżnia książkę na tle innych pozycji o Warszawie, to technika animacji ombro cinema, oparta na iluzji optycznej. Dołączona do książki paskowana folia pozwala ożywić ilustracje. Wystarczy przyłożyć ją do prążkowanego obrazka i przesuwać od jednej krawędzi strony do drugiej.

To niezwykła książka do zabawy oraz pamiątka ze stolicy, ale także spojrzenie na miasto z trochę innej perspektywy.

Zadania

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Stwórz ruchomą panoramę Warszawy. Źródłem inspiracji mogą być widoki stolicy zawarte w książce „Piżamorama” lub obserwacja miasta: widok z okna czy ulubione uliczki i place.

Zadanie 1. Twoja ulica w Warszawie (PDF, 585 KB)

Zadanie 2. Muzealny labirynt! (PDF 1,37 MB)

Zadanie 3. Twoja panorama miasta (PDF, 614 KB)

Wydrukuj wybrane zadanie. Rysuj, koloruj, wycinaj – uruchom wyobraźnię, aby nadać niepowtarzalny charakter swojej panoramie. Zadanie 3. możesz łączyć z pozostałymi. Aby ożywić gotowy obrazek użyj folii – przyłóż ją do kartki i przesuwaj od jednej krawędzi strony do drugiej.

Do wykonania ruchomych obrazków potrzebne będą:

• drukarka A4 – zadania należy drukować na formacie A4 z ustawieniem 100% rozmiaru kartki, żeby mechanizm ruchu zadziałał razem z folią,
  • flamastry lub kredki, nożyczki, klej oraz kartki,
  • folia w paski dołączona do którejkolwiek książki z serii „Piżamorama”.

Kup książkę „Piżamorama Warszawa” w sklepie Muzeum Warszawy.

Materiały edukacyjne zostały przygotowane dzięki współpracy Teresy Łempickiej z Działu Edukacji Muzealnej i wydawnictwa Wytwórnia.