07.02.2017 / Aktualności, Seria Plany Warszawy, Wydawnictwa

Plan Warszawy Georges’a Louisa Le Rouge’a z 1768 roku

Seria Plany Warszawy

Dzięki serii wydawniczej Plany Warszawy można śledzić rozwój przestrzenny miasta, na podstawie wybitnych dzieł kartografii ze zbiorów Muzeum Warszawy. Każda publikacja w serii zawierać będzie reprint planu w oryginalnej skali wraz z opracowaną legendą oraz książkę zawierającą szkic historyczny o Warszawie z czasów powstania planu i szczegółowy opis kartograficzny.

Plan Warszawy Georges’a Louisa Le Rouge’a

Plan Warszawy Georges’a Louisa Le Rouge’a z 1768 roku to jedno z najwierniejszych i najbardziej interesujących, a jednocześnie najmniej znanych odwzorowań XVIII-wiecznej Warszawy. W tej publikacji porównany został z trzema innymi planami z epoki – Tirregaille’a, Rizzi Zannoniego i Tardieu. Przedstawia on Warszawę z początku panowania Stanisława Augusta, kiedy miasto rozwijało się dynamicznie za sprawą reform i obecności dworu. Zmiany gospodarcze i społeczne sprzyjały poprawie warunków życia oraz urbanizacji nowych terenów – m.in. Żoliborza, Powiśla i dzisiejszej Pragi – a kulturalny mecenat króla przyczyniał się do upowszechnienia idei oświeceniowych.

Nagrody i wyróżnienia:

• Nagroda Porozumienia Wydawców Książki Historycznej „KLIO 2014” – nagroda w kategorii Varsaviana,
  • 55. Konkurs Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsza Książka Roku 2014” – wyróżnienie,
  • IX edycja konkursu Mazowieckie Zdarzenie Muzealne „Wierzba” – I nagroda w kategorii Wydawnictwo muzealne 2014 roku,
  • Muzeum Widzialne 2015 – II nagroda w kategorii Wydawnictwa książkowe lub multimedialne.

Redaktor prowadzący: Paweł E. Weszpiński
Autorzy opracowania: Katarzyna Wagner, Paweł E. Weszpiński
Redakcja merytoryczna: Barbara Hensel-Moszczyńska
Redakcja: Regina Gromacka
Korekta: Jacek Bławdziewicz
Projekt graficzny serii: Anna Piwowar
Skład i łamanie: Anna Piwowar
Koordynacja: Małgorzata Mycielska

142 strony (książka) + plan Warszawy 105 cm x 50 cm, oprawa twarda, druk kolorowy, wersja językowa: polska.

Wydawca: Muzeum Warszawy, Wydanie I, Warszawa 2014