07.05.2021 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy
Poczuj rzemieślniczą historię stolicy na nowej wystawie plenerowej
Muzeum Warszawskiej Pragi jest współorganizatorem wystawy plenerowej W Warszawskiej Pracowni, która 1 maja 2021 roku stanęła przed ZODIAKIEM Warszawskim Pawilonem Architektury.
Czy podczas spacerów ulicami Warszawy można jeszcze spotkać pracownie szewca, szklarza czy zegarmistrza? Oczywiście! I to nie tylko w filmach z dawnych lat. Pracownie wytwórcze zawsze były częścią miejskiej przestrzeni i teraz także nie brakuje ich w wielu dzielnicach stolicy. I właśnie o tym oraz o tym, co o przyszłości swojej profesji oraz własnych warsztatów myślą lokalni rzemieślnicy opowiada wystawa
Wystawa „W Warszawskiej Pracowni” zrealizowana przez m.st. Warszawa i Projekt Pracownie we współpracy z Muzeum Warszawy oraz zespołem SARP (PragaLAB/OpenHeritage) to sposób na uwiecznienie zawodów rzemieślniczych, które od lat towarzyszą naszej rzeczywistości. Są wśród nich stolarz, jubiler, modystka, ceramik, szklarz, kaletnik czy zegarmistrz.
Wystawa „W Warszawskiej Pracowni”
Na wystawę przygotowaną przez m.st. Warszawa i Projekt Pracownie składają się zdjęcia i opisy z 16 wyjątkowych pracowni rzemieślniczych funkcjonujących na co dzień w Warszawie. W ten sposób zostało pokazane, że ręczni wytwórcy wciąż są ważnym elementem miejskiego krajobrazu. Zwrócono również uwagę na ich znaczenie dla lokalnych społeczności.
To kolejne wspólne działanie wokół rzemiosła we współpracy z Projektem Pracownie – mówi Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, autorka badania i kuratorka z Muzeum Warszawskiej Pragi – Jest ono szczególnie ważne, bo dzięki wystawie „W Warszawskiej Pracowni” przypominamy warszawiakom, że tak blisko siebie mają bardzo ciekawe miejsca. To warsztaty i zakłady, w których mogą coś wykonać na zamówienie lub naprawić. Gdy mamy „swojego” szewca, kaletnika, zegarmistrza czy ceramika życie w mieście staje się dla nas bardziej przyjazne. Mieszkańcy już wiele razy pokazali, że chętnie wspierają tradycyjne rzemiosło, dlatego na wystawie opowiadamy również o raporcie, który wskazuje sposoby kontynuacji zagrożonych warszawskich warsztatów.
Wystawę będzie można oglądać na placu przed ZODIAKIEM Warszawskim Pawilonem Architektury od 1 do 28 maja 2021 roku.
Więcej o wystawie i organizatorach
fot. Radek Zawadzki, Projekt Pracownie