fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

10.02.2020 / Aktualności, Kino Syrena

Filmy festiwalu Nowe Epifanie

Filmy festiwalu Nowe Epifanie

Festiwal Nowe Epifanie to warszawski interdyscyplinarny festiwal wielkopostny. 

Założeniem festiwalu jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II.

Festiwal łączy różne dyscypliny sztuki i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do duchowej refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

Tegoroczna odsłona festiwalu jest poświęcona osobie Marii Magdaleny – określanej mianem apostołki apostołów.

Hasłem towarzyszącym festiwalu są słowa, które według tradycji biblijnej wypowiedział do niej Jezus po swym zmartwychwstaniu: „Nie dotykaj mnie”.

O festiwalu przeczytasz na profilu Nowe Epifanie.

Seanse w Kinie Syrena:

Ojciec (Bashtata)

27 lutego (czwartek), godz. 18.30

Dramat, Grecja / Bułgaria 2019, reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov, 87 min

Wybitni twórcy bułgarskiego kina, z wrażliwością i sporą dawką humoru, podejmują temat odchodzenia. Film otwiera scena pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża, Vasila. Irytacja krewkiego mężczyzny wzmaga się, gdy syn – mimo jego próśb – nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. To pierwsza spośród wielu scysji pomiędzy bohaterami. Po pogrzebie matki Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony, zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten natomiast jest przekonany, że zmarła żona próbuje się z nim skontaktować zza grobu.

Spotkanie po projekcji: Anja Franczak, pierwsza w Polsce profesjonalna towarzyszka w żałobie, opowie, jak można pomóc osobie po stracie.

O nieskończoności (Om det oändliga)

19 marca (czwartek), godz. 18.30

Dramat, Niemcy / Norwegia / Szwecja 2019, reż. Roy Andersson, 78 min

„O nieskończoności” wzbogaca filmowy dorobek Roya Anderssona o refleksję na temat ludzkiego życia w całym jego pięknie i okrucieństwie, świetności i banalności. Para unosi się nad ogarniętą wojną Kolonią; w drodze na przyjęcie urodzinowe ojciec zatrzymuje się, by w deszczu zawiązać córce sznurowadła; nastolatki tańczą przed kawiarnią; pokonana armia zmierza do obozu jenieckiego. Film – będąc jednocześnie odą i lamentem – prezentuje kalejdoskop tego, co ludzkie, oraz nieskończoną historię wrażliwości istnienia.

Spotkanie po projekcji: Michał Oleszczyk, krytyk filmowy, opowie o symbolach chrześcijańskich obecnych w filmie.