10.02.2020 / Aktualności, Kino Syrena

Pokazy filmowe festiwalu Nowe Epifanie w kinie Syrena

Festiwal Nowe Epifanie to warszawski interdyscyplinarny festiwal wielkopostny.  Założeniem festiwalu jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II.

Festiwal łączy różne dyscypliny sztuki i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do duchowej refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

Tegoroczna odsłona festiwalu jest poświęcona osobie Marii Magdaleny – określanej mianem apostołki apostołów. Hasłem towarzyszącym festiwalu są słowa, które według tradycji biblijnej wypowiedział do niej Jezus po swym zmartwychwstaniu: „Nie dotykaj mnie”.

O festiwalu przeczytasz na profilu Nowe Epifanie.

W ramach festiwalu zapraszamy na dwa pokazy filmowe w kinie Syrena:

Ojciec (Bashtata)

27 lutego (czwartek), godz. 18.30

Dramat, Grecja / Bułgaria 2019, reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov, 87 min.

Wybitni twórcy bułgarskiego kina, z wrażliwością i sporą dawką humoru, podejmują temat odchodzenia. Film otwiera scena pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża, Vasila. Irytacja krewkiego mężczyzny wzmaga się, gdy syn – mimo jego próśb – nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. To pierwsza spośród wielu scysji pomiędzy bohaterami. Po pogrzebie matki Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony, zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten natomiast jest przekonany, że zmarła żona próbuje się z nim skontaktować zza grobu.

Spotkanie po projekcji: Anja Franczak, pierwsza w Polsce profesjonalna towarzyszka w żałobie, opowie, jak można pomóc osobie po stracie.

O nieskończoności (Om det oändliga)

19 marca (czwartek), godz. 18.30

Dramat, Niemcy / Norwegia / Szwecja 2019, reż. Roy Andersson, 78 min.

„O nieskończoności” wzbogaca filmowy dorobek Roya Anderssona o refleksję na temat ludzkiego życia w całym jego pięknie i okrucieństwie, świetności i banalności. Para unosi się nad ogarniętą wojną Kolonią; w drodze na przyjęcie urodzinowe ojciec zatrzymuje się, by w deszczu zawiązać córce sznurowadła; nastolatki tańczą przed kawiarnią; pokonana armia zmierza do obozu jenieckiego. Film – będąc jednocześnie odą i lamentem – prezentuje kalejdoskop tego, co ludzkie, oraz nieskończoną historię wrażliwości istnienia.

Spotkanie po projekcji: Michał Oleszczyk, krytyk filmowy, opowie o symbolach chrześcijańskich obecnych w filmie.