11.10.2017 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Posłuchasz, dotkniesz, powąchasz. Wystawa “Co słychać na Pradze?” już od 16 listopada!

To wystawa dla wszystkich, choć jest tworzona z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Z pewnością będzie to okazja, by spróbować inaczej niż na co dzień poznać przestrzeń miasta.

Już od 16 listopada zapraszamy na nową wystawę czasową w Muzeum Warszawskiej Pragi.

„Co słychać na Pradze?” to dźwiękowy portret prawobrzeżnej Warszawy. Właściwie to szkic do portretu, bo ten projekt można rozwijać, pogłębiać i aktualizować.

Inspiracją były internetowe mapy dźwiękowe. W muzeum możemy przecież wzbogacić dźwięk o związane z nim przedmioty! Tym razem wszystkiego można dotykać. A gdyby jeszcze dodać zapachy?

Kuratorka wystawy jest z wykształcenia i doświadczenia dziennikarzem radiowym. Jak twierdzi: „myśli uszami”. Dostrzega dźwiękowe „tło” miasta, kojarzy miejsca z ich brzmieniem. Chce wiedzieć, co słyszy. Chciałaby, żeby inni – Goście wystawy – spróbowali poznać Pragę z takiej perspektywy.

Wystawa jest dla wszystkich, bo wzrok nie jest na niej niezbędny. Każdy może się tu czegoś nauczyć: o mieście, o sobie, o innych.

Ekspozycję stworzono przy użyciu narzędzi ułatwiających jej odbiór przez osoby niewidome i niedowidzące. Jest także dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Oto wszystkie osoby i instytucje, które pozwoliły na nagrania i zdecydowały się udostępnić niezwykłe eksponaty do dotykania:

Fundacja PBG, Pan Dariusz Czop i Tramwaje Warszawskie, LOTTE Wedel, Galeria Wileńska,  Pszczelarium, Szpital Praski, Parafia Katedralna św. Michała Archanioła i  św. Floriana, Parafia Katedralna św. Marii Magdaleny, Teatr Baj, Teatr Powszechny, Teatr Rampa, Pożar w Burdelu, pub Łysy Pingwin, Pan Andrzej Renes, Pan Marek Sułek, Warszawski Ogród Zoologiczny, Orkiestra Sinfonia Varsovia.

Niektóre dźwięki pozyskaliśmy za zgodą i dzięki uprzejmości Instytutu Muzyki i Tańca – twórcy aplikacji Orkiestrownik, Organizacji UEFA i Archiwum Polskiego Radia.

Tyflomapę wykonał Pan Zbigniew Hortyński

Tyflografiki wykonała firma Altix

Ścieżka dźwiękowa: Agnieszka Rogińska i Magdalena Wojtulanis

Projekt plastyczny wystawy: Studio Rygalik