fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

10.11.2020 / Akademia Pani Pragi, Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi

Powitanie Piłsudskiego na Pradze

Powitanie Piłsudskiego na Pradze

Czy wiedzieliście, że tuż po swoim przyjeździe do Warszawy, 10 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski udał się na Pragę? Odwiedził tu swoją ukochaną Aleksandrę i ich kilkumiesięczną córeczkę Wandę, które mieszkały wówczas przy ul. Mińskiej. W swoich Wspomnieniach Aleksandra Piłsudska tak opisała ten dzień:

„Była niedziela 10 listopada. Padał deszcz, było zimno i pochmurno. Siedziałam z Wandzią przy oknie pełna niepokoju, spragniona wiadomości; (…) czas wlókł się powoli. Wtem ujrzałam na ulicy pod parasolem moją dobrą znajomą p. Janinę Prystorową, idącą do mnie. Z radością wybiegłam jej na spotkanie. Zakomunikowała mi, że mąż wrócił i prosił ją o zawiadomienie mnie, że po południu będzie u mnie. (…)

Wiadomość, że przyjedzie do mnie rozeszła się lotem ptaka. Wobec tego, że była to niedziela, robotnicy wylegli z domów i pełni radości czekali na ulicach, którymi musiał przejeżdżać. Przed domem, w którym mieszkałam, zebrał się tłum. Kiedy nadjechał, entuzjazm był niesamowity. Ja na spotkanie z pokoju swego nie wyszłam, tylko czekałam w mieszkaniu. Nie lubiłam nigdy okazywać swoich uczuć wobec innych.”  

Cytat za: Aleksandra Piłsudska, Wspomnienia, Warszawa 1989, s. 169-170.

Następnego dnia, 11 listopada 1918 r., Józef Piłsudski otrzymał najwyższą władzę wojskową w Niepodległej Polsce. Dlatego 11 listopada świętujemy jako Dzień Niepodległości. 

Spróbujcie wczuć się w role prażanek i prażan witających Józefa Piłsudskiego. Przygotujcie biało-czerwone kokardy narodowe, by uczcić Niepodległość Polski! Poniżej znajdziecie instrukcję, jak je wykonać.

Fotografia: Jan Ryś, Józef Piłsudski z rodziną i współpracownikami przed domem w Sulejówku, ok. 1925 r., Muzeum Warszawy, sygn. AF 18284.