03.08.2022 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Kolekcje Muzeum Warszawy
Powstańcza poczta polowa
Wybuch powstania warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku rozdzielił tych, którzy zaangażowali się w walkę w powstańczych zgrupowaniach, od tych pozostających w domach, ukrywających się w piwnicach lub poza miejscem zamieszkania.
Brak wiadomości od najbliższych, napawał lękiem o ich los. Rozdzieleni nie mieli o sobie informacji. W tak ekstremalnych warunkach potrzebna była łączność między rozdzielonymi.
Pierwsza poczta polowa powstała już 2 sierpnia i odegrała ważną rolę w utrzymywaniu kontaktu między mieszkankami i mieszkańcami Warszawy.
Roznosiciele radości
Do zadań najmłodszych należało podejmowanie i doręczanie listów. Wykonywali oni również skrzynki pocztowe i umieszczali je w wyznaczonych punktach. Poza tym roznosili prasę i najnowsze wiadomości o sytuacji bojowej.
Roznoszenie korespondencji w ogarniętej walkami Warszawie było zajęciem wyczerpującym i niebezpiecznym. Mali listonosze poruszali się wśród ruin, barykad, przechodzili przez płoty, piwnice i dziury w ścianach. Sytuacja różniła się w zależności od tego, czy doręczyciele pokonywali tereny zajęte przez powstańców, tereny niczyje, czy opanowane przez nieprzyjaciela.
Mali listonosze byli ulubieńcami mieszkańców stolicy, nazywano ich „roznosicielami radości”.
Listy i przesyłki
- 25 słów – do takiej liczby ograniczona była korespondencja, dodatkowo podlegała cenzurze.
- Przesyłki były doręczane bezpłatnie.
- Przyjmowano dobrowolne opłaty w postaci książek, opatrunków i żywności dla rannych w szpitalach.
- Liczba dziennych przesyłek wahała się w granicach od 3 do 6 tysięcy listów.
- Rekord liczby przesyłek został osiągnięty w dniu 13 sierpnia gdy wpłynęło 10 tysięcy listów.
- Pocztowcy przenieśli ok. 200 tys. przesyłek w trakcie trwania powstania warszawskiego. Wielu z nich zginęło lub zostało rannych.
- Działalność Poczty Polowej zakończyła się w dniu kapitulacji 3 października.
Gdy pod niektóre adresy nie dało się doręczyć listów, pojawiały się na nich adnotacje:
- „teren w ręku nieprzyjaciela”,
- „zwrot, adresata nie ma”,
- „dom spalony”,
- „nie ma dojścia”,
- „adresat nieznany”.
Dowiedz się więcej o Harcerskiej Poczcie Polowej i Poczcie Polowej Armii Krajowej z artykułu na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.
Znaczki Poczty Polowej AK
W sierpniu 1944 roku w walczącej Warszawie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Zorganizowano konkurs na oficjalny znaczek pocztowy.
Jury przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody Stanisławowi Tomaszewskiemu i Marianowi Sigmundowi. Łączny nakład znaczków projektu Tomaszewskiego wyniósł 13 555 sztuk.
Część znaczków przetrwała do dziś dzięki Aleksandrowi Roszkowskiemu – znanemu filateliście i numizmatykowi. Jego biografię przeczytasz na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy. Znajdziesz tam również kolekcję znaczków poczty polowej.
Zdjęcie główne: Skrzynka Harcerskiej Poczty Polowej, Sylwester „Kris” Braun, sierpień 1944, Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy