fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

13.12.2019 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży

Plan wykładów na 2020 rok!

Plan wykładów na 2020 rok!

Rok 2020 w Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku pełen będzie dalszych i bliższych podróży.

Kontynuujemy nasz wtorkowy cykl, czyli Nowości na listach UNESCO, odwiedzając Indie, Islandię, Portugalię i Rosję.

Jak co roku zapraszamy na wykłady poniedziałkowe. W poszukiwaniu miejsc, które na liście UNESCO znajdują się już od dawna, udamy się na inne kontynenty: do Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Zrobimy przystanek na obiad w Turcji i odwiedzimy wille włoskiego południa.

Błądząc po dalekich krajach, nie zapomnimy oczywiście o tym co najbliżej nas i porozmawiamy o modernistycznej architekturze Warszawy oraz tajemniczych nazwach spotykanych na ulicach stolicy.

Sprzedaż biletów ruszy 16 grudnia o godz. 19.45 – online i w kasach. Zapraszamy!

NOWOŚCI NA LISTACH UNESCO – wykłady wtorkowe
Na listach światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się już 1121 wpisów, a na corocznym spotkaniu Komitetu Światowego Dziedzictwa zapadają decyzje o dodaniu nowych miejsc.

Swoje miejsce zajmują tu najważniejsze dla ludzkości dobra kultury i przyrody.

Podczas naszego nowego, comiesięcznego cyklu spotkań, chcemy przybliżyć wybrane z nich. W pierwszych miesiącach 2020 roku porozmawiamy o indyjskim mieście Dźajpur, pałacu w portugalskiej Mafrze, islandzkiej wyspie ognia i lodu oraz architekturze Pskowa.

WYKŁADY PONIEDZIAŁKOWE
Cykl wykładów dr. Olafa Kwapisa. Wille włoskiego Południa: od Capri do Sycylii
13 stycznia, 24 lutego, 2 marca, 6 kwietnia
godz. 18.30-19.45

Już w starożytności południe Italii uchodziło za krainę arkadyjską, miejsce azylu, oferujące spokój i odpoczynek. Wyjątkowość Capri doceniali władcy i artyści.

Od XVIII stulecia włoska arystokracja wznosiła tutaj willowe posiadłości, których zespół został wpisany został na listę dziedzictwa UNESCO.

Podczas wykładów będziemy podziwiać te willowe azyle, wznoszone wokół Palermo oraz skalistą naturę wybrzeża od Herkulanum, aż po przesmyk między Scyllą a Charybdą.

______________________

Cykl wykładów dr. hab. Marcina Jacoby’ego. Światowe dziedzictwo UNESCO: Chiny. Cesarskie stolice i pałace w dawnych Chinach
20 stycznia, 17 lutego
godz. 18.30-19.45

Pekin to dziś wielka, nowoczesna metropolia. Jednak w jej sercu od sześciu wieków wznosi się niezmiennie Zakazane Miasto, a pod fasadami wieżowców i szerokimi ulicami można dojrzeć jeszcze ślady długiej historii tej cesarskiej stolicy.

W czasie wykładów częściowo odtworzymy to, jak wyglądała w dawnych czasach i jak budowano miasta i cesarskie Pałace w Chinach.

_____________________

Cykl wykładów dr Doroty Rucińskiej. Światowe dziedzictwo UNESCO: Stany Zjednoczone. Parki Narodowe – szczególne miejsca na liście UNESCO i co jeszcze?
9 marca, 30 marca
godz. 18.30-19.45

Parki Narodowe w Stanach Zjednoczonych Ameryki to niezwykłe miejsca na Ziemi. Niektóre z nich zostały uznane za wspólne dobro ludzkości i stanowią obiekty wpisane na Listę UNESCO.

Obecnie w samych Stanach Zjednoczonych jest ich 24, w tym jeden zagrożony. Miejsca te odwiedzają co roku miliony turystów, często nie wiedząc o tym, że obszary te podlegają również zagrożeniom naturalnym.

_____________________

Cykl wykładów Bartka Kieżuna: Stambuł – kulinarny Orient-Express
27 kwietnia
godz. 18.30-19.45

Leżący na skrzyżowaniu szlaków handlowych Stambuł, przez stulecia był jednym z najbardziej różnorodnych religijnie i etnicznie miast na świecie.

Splot kultur, narodowości, obyczajów i tradycji doprowadził do powstania niepowtarzalnej atmosfery tego fascynującego miejsca.

Podczas cyklu wykładów porozmawiamy o tamtejszej kuchni jako nieodłącznej części kultury Stambułu. Dowiemy się, które zwyczaje i tradycje związane z kulinariami zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

______________________

Cykl wykładów prof. Marty Leśniakowskiej: Nowe spojrzenie na warszawski modernizm
10 lutego, 16 marca
godz. 18.30-19.45

W tym cyklu przyjrzymy się warszawskiej architekturze z dwóch ujęć. Wykład „Niewidoczny modernizm. Architektki w Warszawie” odpowie na pytanie: Jaki był udział kobiet w modernizmie?

Kolejny, pod tytułem „Warszawskie arkadie. Osiedle jako polityka” przybliży nam wizje, projekty i realizacje osiedli warszawskich jako szczególnego rodzaju “miejskich arkadii”, wytwarzanych w ramach modernistycznych programów regeneracyjnych, zwłaszcza w odniesieniu do udziału w nich polskich architektek.

_____________________

Wykład dr Patrycji Kozieł. Światowe dziedzictwo UNESCO: Nigeria
 23 marca
godz. 18.30-19.45

_____________________

Wykład dr. Pawła Weszpińskiego: „Pamiętajcie o Ogrodach”. Pamięć w nazwach warszawskich ulic, niekoniecznie smutna i poważna
27 stycznia
godz. 18.30-19.45