20.07.2020 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

„Praski sznyt” wystawa w Instytucie Dizajnu w Kielcach

W Instytucie Dizajnu w Kielcach ruszyła wystawa „Praski sznyt”, będąca przeglądem działań realizowanych w ostatnich latach na rzecz rzemiosła warszawskiej Pragi.

Kuratorzy prezentują efekty badań naukowych, publikacje oraz programy edukacyjne i popularyzatorskie prowadzone przez Katarzynę Chudyńską – Szuchnik w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Na wystawie poznasz działania rewitalizacyjne w ramach programu na_ prawa Warszawa. Zobaczysz także propozycje nowych szyldów dla praskich warsztatów wykonane przez stowarzyszenie Traffic design. Zobaczysz efekty projektu typograficznego „Warszawskie kroje” zrealizowanego przez grafików w oparciu o stare szyldy stolicy.

Kuratorzy Instytutu Dizajnu prezentują też działania grupy Projekt Pracownie, która dokumentuje prace współczesnych rzemieślników, oraz historię i tradycje praskiego rzemiosła. Na podstawie treści zawartych w książce „Zręczni” Katarzyny Chudyńskiej – Szuchnik i wypowiedzi zebranych przez Projekt Pracownie na wystawie zobaczysz jak funkcjonuje praskie rzemiosło kiedyś i obecnie.

Będzie też okazja do zadania pytań o kompetencje współczesnego rzemieślnika – jak rozwiązuje problemy lokalowe, jaki ma kapitał społeczny i marketingowy.

Wystawę zwiedzisz od 17 lipca do 15 listopada 2020 roku. Wystawa w Instytucie Dizajnu w Kielcach jest współorganizowana z Muzeum Warszawy, Stowarzyszeniem Traffic design oraz grupą Projekt pracownie.

Ekspozycja została objęta patronatem magazynu Grafmag.

Aranżacja i koordynacja projektu wystawy: Aleksandra Banaś, Joanna Kurkiewicz

Opracowanie graficzne: Dorota Wąsik

Autorzy tekstów/ materiałów: Katarzyna Chudyńska – Szuchnik/Muzeum Warszawy Małgorzata Herman/Projekt Pracownie

Autorzy zdjęć: Rafał Kołsut/Traffic design Radek Zawadzki/ Projekt Pracownie

Patronat medialny: Grafmag magazyn

Podziękowania za zaangażowanie w powstanie ekspozycji dla: Katarzyny Chudyńskiej – Szuchnik, Ewy Gawor, Małgorzaty Herman, Wiktorii Podolec, Natalii Wielebskiej.