fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

04.09.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Farmacji

Prawda czy mit?

Prawda czy mit?

W Muzeum Farmacji zaczynamy nowy cykl spotkań pod tytułem „Prawda czy mit?”. Poruszymy w nim tematy, którymi żyją media i które ciekawią ludzi szukających merytorycznej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Spotkaj się z ekspertami, zadaj pytanie i zyskaj praktyczną wiedzę o współczesnej farmacji.

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie zdrowym odżywianiem i trybem życia, a niektóre z metod wzbudzają spore kontrowersje. Trudno dziś sprawdzić prawdziwość informacji i odróżnić ekspertów od osób bez odpowiednich kwalifikacji.

W Muzeum Farmacji oddamy głos ekspertom, którzy wyjaśnią wątpliwości i zaprezentują wiarygodną wiedzę. Wypełnimy lukę naukowo-edukacyjną, by zweryfikować słuszność stosowania się do najnowszych trendów.

W czasie cyklu poruszymy tematy budzące szerokie zainteresowanie. Zaczniemy od bezpieczeństwa szczepień, budzących kontrowersje diet (m.in. restrykcyjne diety jednoskładnikowa, diety wykluczające np. gluten przez osoby zdrowe itd.) i ich wpływ na organizm. Kolejne spotkania poświęcimy faktom i mitom na tematy związane z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu (np. niekonwencjonalne metody leczenia, kosmetyki konwencjonalne vs naturalne, itp.).

Kalendarium spotkań:

Prawda czy mit? O ospa party 
11 września (środa), godz. 18.00

Poznamy odpowiedź na pytanie co jest groźniejsze: szczepienie czy niepożądany odczyn poszczepienny. Weźmiemy pod uwagę statystyki u ilu faktycznie pacjentów pojawiają się takie odczyny i czy są one niebezpieczne.

Czy od szczepionek, które potencjalnie mogą powodować powikłania, lepsze jest naturalne nabycie odporności poprzez zachorowanie? Czy niepożądane odczyny powstają tylko od szczepionek skojarzonych? Czy niepożądane odczyny związane są z tym, że nasze szczepionki zawierają metale ciężkie, które są szkodliwe dla zdrowia?

Na spotkaniu zastanowimy się jaka jest aktualna sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych.

Spotkanie prowadzi:
Dr Anna Żuk-Wasek
jest absolwentką Wydziału Biologii UW i doktorem nauk medycznych w zakresie biologii. Pracowała w Zakładzie Wirusologii NIZP-PZH gdzie była członkiem dwóch zespołów współpracujących z WHO do spraw eradykacji poliomyelitis i do spraw eradykacji odry/różyczki. Obecnie pracuje w Zakładzie Mikrobiologii CSK UCK WUM.

Dla kogo: wydarzenie dla osób dorosłych
Gdzie: Muzeum Farmacji, ul. Piwna 31/33, Warszawa
Liczba miejsc: 30
Wstęp: 5 zł, bilet dostępny w Muzeum i online

Prawda czy mit? Gluten – przyjaciel czy wróg?
16 października (środa), godz. 18.00

Gluten – co to takiego jest gluten?

Obecnie gluten jest jednym z najszerzej omawianych składników diety. Według jednych stanowi wartościowe białko roślinne, według innych – zagrożenie dla zdrowia. Dowiedz się, jak jest naprawdę – czy gluten może szkodzić i komu oraz czy warto wykluczać go z jadłospisu. Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta z glutenem i bez niego.

Spotkanie prowadzi:
Dietetyk mgr Magdalena Kopała, absolwentka wydziału Dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła pedagogikę w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP w Warszawie, Studium Trenerów i Coachów Uczelni Łazarskiego, Kurs Pomocy Psychologicznej na Uniwersytecie Warszawskim, Kurs Immunodiagnostyki Nietolerancji Pokarmowej. Specjalizuje się w dietach dla osób o szczególnych potrzebach żywieniowych, takich jak dzieci, kobiety w ciąży i karmiące, czy osoby chore (dzieci i dorośli) i pozostające na dietach eliminacyjnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała w licznych warszawskich szpitalach i podczas prac Studenckiego Koła Naukowego Dietetyków, któremu przez dwa lata przewodniczyła.

Dla kogo: wydarzenie dla osób dorosłych
Gdzie: Muzeum Farmacji, ul. Piwna 31/33, Warszawa
Liczba miejsc: 30
Wstęp: 5 zł, bilet dostępny w Muzeum i online

Prawda czy mit? „Zdrowa woda”
13 listopada (środa), godz. 18.00

Czy można bez ryzyka pić wodę z kranu? Jak długo można bez szkody dla zdrowia przechowywać wodę i w jakich warunkach? Woda wodociągowa, czy może woda z ujęcia własnego – którą wybrać. Na wykładzie dowiemy się jaką drogę musi pokonać woda, aby dotrzeć do odbiorcy. Rozważymy, która metoda uzdatniania jest lepsza: ozonowanie czy chlorowanie. A co z wodą butelkowaną? Moda na zdrowy styl życia, każe nam zadać pytanie: co pić?

Spotkanie prowadzi:
Dr inż. Katarzyna Miszta-Kruk – wykładowca na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Ekspert z zakresu Geograficznych Systemów Informacyjnych oraz modelowania. Uczestniczka programów badawczych oraz opracowań, autorka i współautorka licznych publikacji z zakresu systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, monitoringu, modelowania matematycznego, niezawodności czy wdrażania systemów GIS. Aktywnie angażuje się w projekty w różnych przedsiębiorstwach wodociągowych na rynku jako doradca, konsultant, współtwórca wniosków, biorąca udział w rozwiązywaniu praktycznych problemów.

Dla kogo: wydarzenie dla osób dorosłych
Gdzie: Muzeum Farmacji, ul. Piwna 31/33, Warszawa
Liczba miejsc: 30
Wstęp: 5 zł, bilet dostępny w Muzeum i online