fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

11.04.2023 / Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni

Prawobrzeżni: adresy znane i nieznane

Prawobrzeżni: adresy znane i nieznane
  • Gdzie mieszkał Julian Różycki?
  • Kto przy Targowej produkował harmonie?
  • W którym miejscu znajdowała się słynna knajpa Wincentego Andruszkiewicza i Józefa Bednarskiego?
  • Skąd się wziął na Pradze gruziński święty?

Muzeum Warszawskiej Pragi od kilku lat organizuje spotkania, spacery, warsztaty oraz gromadzi dokumenty, fotografie i wspomnienia dotyczące postaci związanych z prawobrzeżnymi rejonami miasta.

Dzięki przygotowanej w ramach projektu „Prawobrzeżni” mapie poznasz prażan reprezentujących różne środowiska, profesje i tradycje.

POBIERZ MAPĘ (PDF, 1,75 MB).

To wybór subiektywny, ograniczony do terenu obecnej dzielnicy Praga Północ. Aby ułatwić wędrówkę po mieście i korzystanie z mapy, każda z osób została przypisana do jednego adresu. Odnosimy się też do współczesnych nazw ulic i numerów posesji.

Spaceruj śladami praskich osobistości i odkrywaj miejsca z nimi związane.

PRAWOBRZEŻNI I PRAWOBRZEŻNE

Projekt „Prawobrzeżni” opowiada o dzielnicy Praga poprzez biografie ludzi, których życie, aktywność, przedsiębiorczość oraz dorobek w zakresie gospodarki, życia społecznego, nauki i sztuki stanowi część rzadko przywoływanej historii Pragi, Grochowa, Kamionka, Saskiej Kępy, Bródna, Białołęki.

Muzeum Warszawskiej Pragi realizuje spacery śladami ważnych prażanek i prażan, wykłady i spotkania skupiające się wokół ich biografii, a także wystawy.

W 2016 roku odbyła się wystawa „Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne” ukazująca 17 portretów ludzi, których życie w różnorodny sposób splotło się z prawobrzeżnymi dzielnicami miasta, a w 2023 roku otworzyliśmy wystawę „Prawobrzeżne” o niezwykłych kobietach, których życie w różnorodny sposób splotło się z dzielnicami Warszawy leżącymi „po drugiej stronie” Wisły.


Mapa powstała w cyklu „Prawobrzeżni” dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.