15.06.2020 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni
Księżna Maria Radziwiłłowa
Księżna Maria Radziwiłłowa (1860-1930) – chociaż była arystokratką, prowadziła ascetyczne życie mieszkając na Brzeskiej. Była żoną księcia Michała Radziwiłła, właściciela Nieborowa. Słynęła z pobożności. Znana ze swej szerokiej działalności filantropijnej, aktywna w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności, fundowała (wspólnie z mężem) kościoły, kaplice, szkółki i schroniska dla ubogiej młodzieży.
Na Pradze założyła m.in. przytułek „Nazaret”. Prawobrzeżne dzielnice zawdzięczają jej swoje kościoły, wyrastające w nowych ośrodkach parafialnych: św. Jadwigi na Pelcowiźnie, M.B. Różańcowej na Bródnie, czy Najświętszego Serca Maryi na Placu Szembeka.
W 1904 roku uzyskała od Papieża Piusa X błogosławieństwo na budowę świątyni przy ul. Kawęczyńskiej. Monumentalna Bazylika Najświętszego Serca Jezusa stała się dziełem jej życia.
Poświęcając się Bogu i pracy charytatywnej, Maria Radziwiłłowa mieszkała w skromnym mieszkaniu przy Brzeskiej 3. Praktykowała ascezę, nie jadła mięsa, nie pozwalała palić w piecu i ubierała się „jak żebraczka”.
Po śmierci księżnej (zmarła na skutek potrącenia przez rowerzystę), kamienica przy Brzeskiej wraz z całym majątkiem została zgodnie z jej wolą przekazana salezjanom.
Fot. Maria Radziwiłłowa, źródło: www.twoja-praga.pl