fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

18.11.2019 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni

Z Warszawy na Pragę. Dzieje rodziny Minterów

Z Warszawy na Pragę. Dzieje rodziny Minterów

Gośćmi kolejnego wieczoru z cyklu „Prawobrzeżni” będą Małgorzata Dubrowska-Sołtan i Andrzej Sołtan – historycy, varsavianiści, muzealnicy, autorzy wielu wystaw, projektów i publikacji dotyczących rodzin przemysłowych oraz rzemiosła artystycznego Warszawy. Wybitni znawcy dziejów warszawskich firm i wyrobów brązowniczych przybliżą historię rodziny Minterów, w których pracowni powstała m.in. syrena z Rynku Starego Miasta.

Jednym z bardziej znanych zakładów przemysłowych XIX-wiecznej Warszawy była fabryka odlewów metalowych i lakierowanych, założona przez Karola Fryderyka Mintera w 1828 r. przy rogu ul. Świętokrzyskiej i obecnego pl. Powstańców Warszawy.
W okresie swego istnienia zyskała ona rangę największej w Królestwie Polskim wytwórni metalowej galanterii użytkowej i artystycznej. Odlewane w niej elementy zdobiły warszawskie rezydencje, gmachy i urządzenia miejskie.

Fabryka zawdzięczała popularność przede wszystkim dzięki produkcji medalionów, popiersi i statuetek zasłużonych Polaków, które przez kilka dziesiątków lat rozbudzały uczucia patriotyczne i przybliżały historię kraju.

W 1878 r. fabrykę przeniesiono na Pragę i rozbudowano na należącej do Minterów obszernej posesji przy ul. Namiestnikowskiej (ob. Sierakowskiego).
Dzieje tej rodziny to przykład szerokiej asymilacji mieszczaństwa niemieckiego przybyłego z Prus, które po osiedleniu w Warszawie, całkowicie się spolonizowało i brało czynny udział w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym miasta. Świadectwem ich wrośnięcia w nowe środowisko może być fakt, że ostatni w linii męskiej potomek założyciela fabryki – Zygmunt Karol Minter, podporucznik 3 pułku ułanów, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari – poległ w bitwie pod Malinówką podczas wojny polsko – bolszewickiej 1920 r.

Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
Kiedy: 21 listopada (czwartek), godz. 18.00
Wstęp: wolny

Wydarzenie zostało realizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy, w ramach zintegrowanego Projektu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r.