22.04.2024 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Projekt Katarzyny i Marianne Wąsowskich na wystawie „Prawobrzeżne”

Katarzyna i Marianne Wąsowskie to autorki projektu artystycznego, który jest częścią wystawy „Prawobrzeżne” (22 listopada 2023 roku – 21 lipca 2024 roku) w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Wystawa opowiada o dziewięciu wyjątkowych kobietach. Zostały one przedstawione na wystawie poprzez osobiste przedmioty i pamiątki z kolekcji rodzinnych, fotografie, dokumenty, obiekty udostępnione przez wiele instytucji, a także nagrania audio.

Ze współczesną prawobrzeżną Warszawą bohaterki łączy wyjątkowy projekt artystyczny Katarzyny i Marianne Wąsowskich, które wybrały i sfotografowały miejsca metaforycznie nawiązujące do losów „Prawobrzeżnych”. Zdjęcia (na wystawie w formie fototapet) i film powstały specjalnie na wystawę.

Widok wystawy „Prawobrzeżne” w Muzeum Warszawskiej Pragi, fot. T. Kaczor

Artystki o projekcie:

Krajobraz prawego brzegu Wisły, będąc poza głównym zainteresowaniem urbanistów, pozwala roślinności przejmować kontrolę, rozpychać się i powoli poszerzać swoje terytorium. Zachwyca swoją zawziętością i nieokrzesaniem, jednocześnie ukrywając ukryte za nim historie.

Przemierzając rzekę i jej brzeg, wykorzystując roślinność, nurt i krajobraz jako metafory historii kobiet związanych z prawą stroną Wisły, opowiadamy o determinacji, uporczywości, przekraczaniu granic i pokonywaniu przeciwności.

Skupiamy się na roślinach, które są uważane za dzikie, niechciane, do wyrwania, by opowiedzieć o  miejscu, jakie bohaterki wystawy mogły zajmować w społeczeństwie w swoim czasie.

Wychodząc z gęstwin brzegu rzeki, w miejskiej części Pragi, szukamy roślin, które przebijają się przez beton, znajdując zakamarki i przełamania, w których postanawiają się osiedlić i wzrastać, roszcząc sobie prawo do bycia wbrew wszelkim zasadom i opiniom.

Współczesne fotografie i wideo przeplatając się archiwalnymi fotografiami i dokumentami, wchodzą w ciągłą relację z historyczną warstwą wystawy, powodując, że każda z nas może na prawym brzegu Wisły, w poplątanym gąszczu, znaleźć jakąś historię o sobie.

Katarzyna i Marianne Wąsowskie

To fotografki i artystki wizualne pracujące po dwóch stronach oceanu. Mają w swoim dorobku realizacje fotograficzne oraz udział w wystawach w Argentynie, Hiszpanii, Francji, Meksyku, Łodzi, Gdyni.