fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

02.05.2022 / Aktualności, Biblioteka Warszawska, Działalność edukacyjna, Edukacja dla szkół

Przeczytaj nagrodzone prace

Przeczytaj nagrodzone prace

„Warszawianki. Znane i nieznane” jest siódmą edycją organizowanego od 2016 roku przez Muzeum Warszawy i pod patronatem „Kroniki Warszawy” Varsavianistycznego Konkursu Literackiego dla dzieci i młodzieży, którego celem jest popularyzowanie wiedzy o Warszawie, poszerzenie znajomości historii naszego miasta, jego mieszkańców i mieszkanek oraz promowanie i rozwijanie uzdolnień literackich młodych twórców.

Temat tegorocznej edycji nawiązywał do zorganizowanej w 2022 roku przez Muzeum wystawy czasowej dotyczącej znanej warszawianki pt. „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”.

Zadaniem uczestników konkursu było napisanie felietonu dla starszej młodzieży, a opowiadania dla młodszej – tematycznie związanego z dowolnie wybraną, zasłużoną dla stolicy mieszkanką.

Na konkurs wpłynęło 66 prac od uczennic i uczniów ze szkół podstawowych (klasy 4-8) i ponadpodstawowych. Komisja konkursowa nagrodziła 11 prac, a 2 wyróżniła. Przyznała również podziękowania dla nauczycieli nagrodzonych i wyróżnionych uczniów.

Prace konkursowe nagrodzone pierwszym miejscem:

Martyna Bartosiak, uczennica 3 klasy Technikum Zespołu Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, nauczycielka, pani Anna Leoniak

Tym, którzy zgubili swoje zabawki (POBIERZ PDF, 205 KB)

Jeremi Ochotnicki, uczeń 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie, nauczycielka, pani Anna Wolska

Kłopotliwa mieszkanka Warszawy… (POBIERZ PDF, 210 KB)

Róża Missala, uczennica 6 klasy Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 61 Pro Futuro w Warszawie, nauczycielka, pani Mariola Kudytyn-Mroczek

Dwie morwy (POBIERZ PDF, 217 KB)