fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

Grażyna Hase. Zawsze w modzie

28 kwietnia - 11 września 2022
12 zł normalny/7 zł ulgowy

Grażyna Hase. Zawsze w modzie

Kolaż. Granatowe tło. Po lewej zdjęcie kołnierza prochowca koloru khaki z dorysowaną uproszczoną kobiety. Uwagę przyciągają mocno zaznaczone na czerwono usta. Po prawej różowy napis ozdobną czcionką: Grażyna Hase – Zawsze w modzie.

Grażyna Hase: modelka, projektantka mody, właścicielka galerii sztuki, warszawianka, która współtworzy życie artystyczne i towarzyskie stolicy. Wystawa w Muzeum Warszawy to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku artystycznego tej wybitnej twórczyni polskiej mody. 

Na wystawie pokazanych jest ponad 200 obiektów. Przede wszystkim są to ubiory, dodatki i projekty z kolekcji Muzeum Warszawy, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe.

fot. Tomasz Kaczor

Kariera Grażyny Hase

Części wystawy prowadzą przez karierę Grażyny Hase. Pod koniec lat 50. wkroczyła w świat mody jako modelka. Potem zdobyła uznanie jako projektantka. Stworzyła własną markę, wreszcie stała się mentorką dla pokoleń projektantek i projektantów.

fot. Tomasz Kaczor

Modelka, projektantka, twórczyni marki, mentorka

Chronologiczne spojrzenie jest także próbą ujęcia dzieła i osoby Grażyny Hase z kilku perspektyw. Jej różnorodną twórczość trudno krótko scharakteryzować, a wielowymiarowa postać projektantki wymyka się prostym klasyfikacjom. Działając w samym centrum branży modowej transformowała ją i rozwijała, zachowując wciąż niezależność i oryginalność.

W twórczości Grażyny Hase prześledzić można przemiany, jakie zaszły w modzie, kulturze i obyczajowości w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku. Wyjaśnia kuratorka wystawy Agnieszka Dąbrowska:

Ubiory, projektowane przez nią od 1967 roku, traktowane były jako materializacja peerelowskiej „małej stabilizacji” i sławionych propagandą „sukcesów” epoki Edwarda Gierka. W latach 80., w czasie kryzysu ekonomicznego, postrzegano je jako „powiew luksusu”. Zaś kolekcje Grażyny Hase z lat 90. dokumentują inwencję projektantki, kreującej własną markę w obliczu raczkującego polskiego kapitalizmu.

Warszawski styl

Bohaterka drugiego planu wystawy to Warszawa. Jest jak podszewka dla twórczości Grażyny Hase. Była tłem sesji fotograficznych, w stołecznych teatrach prezentowano kolekcje. Tu znajdowały się sklepy firmowe, gdzie można było kupić ubiory jej projektu. Wreszcie tu powstała Galeria Grażyny Hase – najpierw na Marszałkowskiej, a filie na Rynku Starego Miasta i na ul. Senatorskiej. Do dziś lokal przy Marszałkowskiej jest archiwum gromadzącym dokumentację pracy projektantki. W lutym 2022 roku Galeria Grażyny Hase otrzymała od M. St. Warszawy tytuł Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej.

Moda w Muzeum Warszawy

Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy:

W 2015 i 2017 roku do Muzeum Warszawy trafił obszerny zbiór ubiorów i rysunków projektowych Grażyny Hase – w sumie 354 obiekty. Stanowią one największy i najpełniejszy element kolekcji mody w Muzeum. Widać w tym zbiorze oryginalność stylu Hase. Jest to także świetny materiał do badań nad specyfiką polskiego rynku mody okresu PRL i transformacji ustrojowej, działalności warszawskich instytucji związanych z tą branżą, a także nad kształtowaniem się statusu projektanta mody w Polsce.

„Grażyna Hase. Zawsze w modzie” to pierwsza modowa wystawa w Muzeum Warszawy, które w swoich zbiorach posiada blisko 2500 ubiorów i dodatków związanych ze stolicą. Najstarsze pochodzą z przełomu XV i XVI wieku, najmłodsze – z roku 2021. Na co dzień ich wybór można oglądać w Gabinecie Ubiorów na wystawie głównej „Rzeczy warszawskie”.

fot. Tomasz Kaczor

Publikacja „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”

Wystawę dopełnia publikacja pod redakcją kuratorki wystawy, Agnieszki Dąbrowskiej. W książce „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” twórczość i ścieżka zawodowa projektantki została poddana pogłębionej analizie z kilku perspektyw, m.in. historii mody w PRL-u, tajemnic warsztatu, fotografii.

Znalazły się w niej teksty autorstwa Agnieszki Dąbrowskiej, dr Aleksandry Jatczak-Repeć, Joanny Reginy Kowalskiej, dr Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki i dr. Piotra Szaradowskiego. Bogato ilustrowana, uzupełniona o obszerną bibliografię i kalendarium. Zawiera krótkie autorskie komentarze Grażyny Hase o szyciu i projektowaniu strojów, modelingu, podróżach, doświadczeniach zawodowych. Spisane specjalnie na potrzeby książki. To gratka zarówno dla miłośniczek i miłośników Grażyny Hase i jej projektów, jak i dla tych, którzy dopiero poznają tę niezwykłą postać. Książka do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy.

KOLOFON

kuratorka wystawy: Agnieszka Dąbrowska
współpraca: Magda Bilińska, Monika Siwińska, Olga Załeska
konsultacja: Grażyna Hase
producentka wystawy: Monika Mazurek
projekt scenografii wystawy: nowy motyw Adam Orlewicz
projektantka grafiki wystawy: Kaja Gliwa
redakcja i korekta: Urszula Drabińska
tłumaczenia: Justyn Hunia
realizacja: Bartosz Głaszczka, Ksenia Góreczna, Krzysztof Hernik, Piotr Lipiński, Leszek Sokołowski, Krzysztof Świerczewski
opieka konserwatorska: Robert Kołodziejski, Beata Galperyn-Kołodziejska, Piotr Kaczkiełło, Katarzyna Leśniakowska-Tofil, Paulina Miąsik, Igor Nowak,
Edward Pawilkowski, Piotr Popławski
koordynacja digitalizacji: Mikołaj Kalina
fotografie: Adrian Czechowski, Michał Matyjaszewski, Andrei Niakrasau
post-produkcja: Anna Sulej
wypożyczenia zewnętrzne: Katarzyna Reszka, Piotr Niwiński, Janusz Kurczak
wypożyczenia wewnętrzne: Dominika Jarzyńska-Pokojska, Tomasz Lewandowski, Aneta Matuszewska, Dorota Parszewska, Joanna Rykiel, dr Rafał Radziwonka, Zuzanna Sieroszewska-Rolewicz, Filip Zelewski
dostępność: Katarzyna Szafrańska
projekt graficzny materiałów promocyjnych: Anna Światłowska
program towarzyszący: Wanda Kaczor, Teresa Łempicka, Dominika Sielczak, Urszula Sławiec
komunikacja: Julia Borowska, Melissa Czaplicka, Matylda Dobrowolska, Anna Ładna, Aleksandra Migacz
wypożyczenia: Grażyna Hase, Mariola Szozdalogotypy Grażyna Hase