fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

26.07.2018 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Projektowanie oparte na rzemiośle

Przymierz się do szkła!

Przymierz się do szkła!

Masz zdolności manualne? Chcesz dowiedzieć się, jak ręcznie formować szkło pracując nad palnikiem?

Muzeum Warszawskiej Pragi wraz z Miastem Stołecznym Warszawą zapraszają do wzięcia udziału w szkoleniu warsztatowym z formowania szkła sodowego. Chcemy przekazać rzadkie umiejętności rzemieślnicze z zakresu ręcznej produkcji szkła, które można rozwijać w celach artystycznych bądź technicznych.

Szkolenie będzie prowadzone przez Panią Mirosławę Wojdowicz.

Mirosława Wojdowicz posiada 30 lat praktyki zawodowej. Pracowała w Spółdzielni Pracy „Areometr”, a obecnie w Wytwórni szkła technicznego „GOMAR”, rodzinnej firmie będącej kontynuatorem działalności Areometru oraz mistrza szklarskiego Wiesława Skrobiszewskiego z Grochowa. W Gomarze powstają specjalistyczne wskaźniki do pomiaru stężenia roztworów jak areometry czy densymetry. Zamawiają je wyższe uczelnie oraz zakłady przemysłowe z branży energetycznej, chemicznej, spożywczej czy alkoholowej.

Szkolenie odbędzie się w okresie od września do października 2018 roku w wymiarze 60 godzin. Program szkolenia nastawiony jest na praktyczne poznanie zawodu poprzez przekazanie zanikających umiejętności szklarskich.

Zasady

Szukamy osób, które interesują się technikami formowania szkła i chcą rozwijać się w tej dziedzinie.

Udział jest bezpłatny. Po ukończeniu szkolenia, uczestnicy mają za zadanie wykonać projekt lub zadanie, np. przeprowadzenie warsztatów dla dzieci, pokaz dla mieszkańców lub wykonanie prototypu produktu.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o odbyciu szkolenia.

Czas szkolenia

Do 8 godzin dziennie, 2-3 razy w tygodniu, od 8:00 do 16:00, poniedziałek – piątek

Szczegółowy harmonogram szkolenia zostanie ustalony indywidualnie pomiędzy wyłonionymi uczestnikami a prowadzącym szkolenie rzemieślnikiem.

Uwaga: podane częstotliwości są umowne i mogą ulec zmianie.

Jak się zgłosić?

Etap 1. Zgłoszenie poprzez formularz zgłoszeniowy

Chętnych do udziału w projekcie prosimy o:

  • zapoznanie się z Informacją o przetwarzaniu danych na potrzeby naboru do szkolenia i udziału w szkoleniu dostępną tutaj
  • wypełnienie formularza zgłoszeniowego

Na zgłoszenia czekamy do 26 sierpnia 2018 roku.

Etap 2. Rozmowa

Wybranych kandydatów zaprosimy na rozmowę, która odbędzie się w Muzeum Warszawskiej Pragi. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do kontaktu z wybranymi osobami.

Etap 3. Kwalifikacja praktyczna

Po rozmowie, wybraną grupę kandydatów zaprosimy na kwalifikację praktyczną, podczas której prowadzący zdecyduje o ostatecznym wyborze uczestników.

Wyniki

Planowana data ogłoszenia wyników naboru do szkolenia to 10 września 2018 roku. Muzeum zastrzega sobie prawo do przedłużenia okresu naboru.

Pytania i odpowiedzi

„Szkolenia warsztatowe z rzemieślnikami” realizowane są w ramach projektu „Rewitalizacja – wspólna sprawa”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

Celem szkoleń jest przekazanie ich uczestnikom zanikających umiejętności, podtrzymywanie lokalnych tradycji, promocja rzemiosła oraz próba znalezienia kontynuatorów dla branż, które ich nie mają.