Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

10.02.2025 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Rzemiosło na Pradze, Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy

Punkt napraw kaletniczych – warsztaty

Punkt napraw kaletniczych – warsztaty

W ostatni czwartek miesiąca w Pracowni Rzemieślniczej PraRzemce w Muzeum Warszawskiej Pragi na cztery godziny otworzymy lokalny zakład usługowy. Zaczynamy od marca!

Dlaczego organizujemy punkt napraw kaletniczych?

Działamy w nawiązaniu do tradycji pracowni kaletniczo-rymarskich, które świadczyły naprawy na Pradze. Niestety większość z nich została zamknięta, co sprawia, że mieszkańcy pozbawieni są możliwości naprawiania zepsutych plecaków, smyczy czy pasków bądź muszą się udawać z naprawami do innych dzielnic.

Naszą inspiracją są również kawiarenki naprawcze, czyli oddolne inicjatywy związane z różnego rodzaju reperacjami. Dlatego nasze warsztaty będą miały również charakter sąsiedzkiego spotkania, a osoby oczekujące w kolejce będę mogły napić się kawy czy herbaty.

Co możesz zrobić podczas warsztatów?

Przynieś zepsuty czy uszkodzony wyrób kaletniczy, a wspólnie zastanowimy się jako go uratować.

Będą to warsztaty naprawiania toreb, plecaków, kosmetyczek, portfeli i innych wyrobów ze skóry lub materiałów skóropodobnych. Tutaj wybijesz dodatkową dziurkę w pasku, nabijesz nity lub napę, a może nawet uda Ci się wszyć nowy suwak do nerki czy piórnika.

Napraw dokonasz sam/sama po otrzymaniu instruktażu, potrzebnych narzędzi i materiałów. W przypadku bardziej skomplikowanych czynności naprawami zajmie się nasza mistrzyni Renata Dmowska.

Uwaga! Nie przynoś do nas butów i odzieży – tymi naprawami zajmują się inni rzemieślnicy – szewcy i krawcowe.

Terminy warsztatów:

  • 27 marca (czwartek), godz. 14.00 – 18.00,
  • 24 kwietnia (czwartek), godz. 14.00 – 18.00,
  • 29 maja (czwartek), godz. 14.00 – 18.00.

Jak się zapisać? Szczegóły podamy wkrótce.

Koordynacja: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, kustoszka Muzeum Warszawskiej Pragi


Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych.