fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

21.03.2019 / Aktualności, Kino Syrena

Kwiecień w Kinie Syrena | 2019 r.

Kwiecień w Kinie Syrena | 2019 r.

Girl

5 kwietnia (piątek), godz. 17.00

Dramat, Belgia 2018, reż. Lukas Dhont, 100 min

Piętnastoletnia Lara chce zacząć naukę w prestiżowej szkole baletowej i zrobić karierę baleriny. Marzy o czymś jeszcze – o wydostaniu się z chłopięcego ciała, w którym uwięziona jest wrażliwa dziewczyna. (kadr z filmu na zdjęciu głównym)

Książę i dybuk

6 kwietnia (sobota), godz. 16.00

Dokumentalny, Polska 2017, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, 82 min

Filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie.

Mirai (Mirai no Mirai)

12 kwietnia (piątek), godz. 17.00

Animowany, Japonia 2018, reż. Mamoru Hosoda, 100 min

Nominowany do Oscara film twórcy „Wilczych dzieci”. Pięcioletni Kun nie radzi sobie z zazdrością po pojawieniu się w domu młodszej siostry. Wbrew oczekiwaniom rodziców nie darzy małej Mirai miłością i nie kryje swojej frustracji. Niespodziewanie, w trakcie zabaw nawiedzają go nietypowi goście. Daje to początek niezwykłej przygodzie, w czasie której Kun lepiej poznaje dzieje własnej rodziny. Czy te spotkania pozwolą Kunowi nauczyć się empatii i wrażliwości?

Brasilia: Projekt utopia

13 kwietnia (sobota), godz. 16.00

Dokumentalny, Brazylia 2017, reż. Bart Simpson, 88 min

Unikalna, modernistyczna koncepcja stolicy Brazylii zyskała światową sławę i uznanie architektów, publicystów i historyków. Miasto zostało jednak wybudowane bez uwzględnienia potrzeb jego mieszkańców, praw przyrody i ekonomicznych. Film jest namysłem na temat tajemniczej wirtuozerii architektury Brasílii i życia, które zaczyna się w momencie, gdy misternie zaplanowany, architektoniczny projekt się kończy.

Maksymiuk. Koncert na dwoje

26 kwietnia (piątek), godz. 17.00

Dokumentalny, Polska 2018, reż. Tomasz Drozdowicz, 75 min

Geniusz, pracowitość i niespożyty temperament – to tylko niektóre cechy składające się na osobowość Jerzego Maksymiuka. Filmowy portret maestra byłby jednak niepełny, gdyby zabrakło w nim jego żony Ewy, która organizuje jego codzienne życie, inspiruje do pracy i zapewnia psychiczne wsparcie.

Z perspektywy Paryża

27 kwietnia (sobota), godz. 16.00

Dramat, Francja 2017, reż. Jean-Paul Civeyrac, 137 min

Pełen oczekiwań Etienne przenosi się do Paryża, aby studiować reżyserię filmową na Sorbonie. Na studiach poznaje Jean-Noëla i Mathiasa, którzy podzielają jego pasję do kina. Wspólnie omawiają kanon filmowy, czytają teksty Flauberta i Pasoliniego, słuchają Bacha i Mahlera. Mathias zachowuje się jednak podejrzanie – czasami znika na całe tygodnie. Etienne jest tym szczególnie zaniepokojony, zwłaszcza gdy odkrywa, że przyjaciel dzieli swój sekret z młodą kobietą, w której bohater jest potajemnie zakochany.