fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

20.12.2018 / Aktualności, Kino Syrena

Styczeń w Kinie Syrena | 2019 r.

Styczeń w Kinie Syrena | 2019 r.

Amatorzy (Amatörer)

4 stycznia (piątek), godz. 17.00

Komedia, Szwecja 2018, reż. Gabriela Pichler, 100 min

Witamy w Lafors – małej, szwedzkiej społeczności, która rozpaczliwie potrzebuje nowego startu. Nadzieja na zmianę pojawia się, gdy niemiecki supermarket Suerbilly zaczyna rozważać rozpoczęcie działalności w tym regionie. 500 nowych miejsc pracy może zmienić wszystko! Musse z lokalnej administracji ma przygotować reklamę, która będzie promować niewielkie miasteczko. Jednak dwie z nastoletnich mieszkanek – Aida i Dana biorą sprawy oraz telefony w swoje ręce, by dać szansę tym, którzy nie są mile widziani w reklamie. Rozpoczyna się batalia o to, kto ma prawo opowiedzieć historię Lafors.

Życie animowane (Life, Animated)

5 stycznia (sobota), godz. 16.00
19 stycznia (sobota), godz. 16.00

Dokumentalny, USA 2016, reż. Roger Ross Williams, 89 min

Owen Suskind od dziecka uwielbia bajki Disneya – może oglądać je w nieskończoność, a kwestie ulubionych bohaterów cytować z pamięci. Klasyczne amerykańskie animacje były też przez wiele lat jedynym medium, za pomocą którego Owen mógł porozumieć się z rodziną. W wieku trzech lat – kiedy niespodziewanie zamilkł – lekarze zdiagnozowali u chłopca autyzm, który uniemożliwiał mu przekazywanie bliskim własnych myśli i odczuć. Z pomocą przyszedł wyidealizowany świat Aladyna, Małej syrenki, Dumbo i wielu innych postaci. Owen zaczął wyrażać swoje emocje i komunikować się z otoczeniem, używając uniwersalnego języka filmów animowanych. Dokument laureata Oscara Rogera Rossa Williamsa w nienachalny sposób opowiada o sztuce wsłuchiwania się w drugiego człowieka i przezwyciężaniu własnych ograniczeń.

Najbrzydszy samochód świata i Ślimaki

11 stycznia (piątek), godz. 17.00

Najbrzydszy samochód świata, dokumentalny, Polska 2017, reż. Grzegorz Szczepaniak, 46 min

Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan. Wraz z matką jedzie do Niemiec. Podróż okazuje się wyprawą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna.

Ślimaki, dokumentalny, Polska 2015; reż. Grzegorz Szczepaniak, 29 min

Andrzej chce założyć park hodowlany dla ślimaków i mimo braku doświadczenia święcie wierzy w sukces przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi mu Grzegorz Skalmowski z Pasłęka, polski guru tej dziedziny, zwany Ślimaczanym Królem. Zanim hodowla naprawdę się rozpocznie, mężczyźni toczą rozmowy o życiu i śmierci, miłości i przyjaźni, a ślimak urasta do rangi symbolu odradzania się i życia wiecznego.

Republika. Narodziny legendy

12 stycznia (sobota), godz. 16.00
26 stycznia (sobota), godz. 16.00

Dokumentalny, Polska 2017, reż. Ryszard Kruk, 51 min

Jest połowa lat 70. W Toruniu działa środowisko artystyczne skupione wokół Studenckiego Klubu Pracy Twórczej Od Nowa. Młodzi ludzie rozwijają tam różne formy aktywności: powstają teatry, zespoły muzyczne, działają plastycy i performerzy. W tym artystycznym tyglu kilkoro znajomych zakłada grupę Res Publika, późniejszą Republikę. W filmie wykorzystano ciekawe, mało znane archiwa filmowe i muzyczne, fragmenty nagrań, nigdy niepublikowane zdjęcia oraz różne interpretacje i omówienia wybranych utworów zespołu.

Ramen. Smak wspomnień (Ramen teh)

18 stycznia (piątek), godz. 17.00

Dramat, Singapur 2018, reż. Eric Khoo, 89 min

Masato jest młodym kucharzem specjalizującym się w ramenach. Po nagłej śmierci swojego ojca chłopak znajduje walizkę wypełnioną pamiątkami. Wśród nich jest między innymi czerwony notatnik. Należał on do jego matki, która pochodziła z Singapuru i zmarła, gdy Masato miał zaledwie 10 lat. Przeczucie każe mu udać się w podróż do rodzinnego kraju matki, gdzie ma nadzieję odkryć tajemnicę związku rodziców. Na miejscu chłopak niespodziewanie odnajduje swoją babcię, która jak się okazuje, posiada klucz do tyleż romantycznej, co burzliwej historii miłosnej rodziców chłopaka. Obydwojgu w leczeniu emocjonalnych ran pomagać będzie niezwykła, azjatycka kuchnia. (kadr z filmu na zdjęciu głównym)

Sofia

25 stycznia (piątek), godz. 17.00

Dramat, Francja 2018, reż. Meryem Benm’Barek-Aloïsi, 80 min

Dwudziestoletnia Sofia mieszka z rodzicami w Casablance. Jest w ciąży, ale nawet sama przed sobą nie chce się do tego przyznać. Seks pozamałżeński jest w jej kraju karany więzieniem. Sofia musi podjąć decyzje, które uratują honor jej rodziny i zaważą na całym jej życiu. Reżyserka Meryem Benm’Barek-Aloïsi pokazuje obraz społeczeństwa przez pryzmat problemów i lęków swoich bohaterów. Choć życie Sofii determinuje miejsce urodzenia, to dziewczyna znajduje w sobie siłę, by pokierować swoim życiem.