20.09.2024 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi
Requiem dla powstańczej Warszawy
Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego kończymy koncertem w Filharmonii Narodowej „Requiem dla powstańczej Warszawy”, dedykowanym mieszkańcom stolicy 1944 roku.
Wsłuchując się w mszę żałobną Wolfganga Amadeusza Mozarta, opłakiwać będziemy spalenie miasta i śmierć jego mieszkańców. Oddamy hołd bohaterskim powstańcom i powstankom oraz ludności cywilnej Warszawy, która ginęła rozstrzeliwana przez niemieckie oddziały lub pod gruzami kamienic, doświadczała strachu, głodu i cierpienia. A gdy walki powstańcze umilkły została wygnana ze swojego miasta.
Wykonawcy:
- Orkiestra Filharmonii Narodowej
- Chór Filharmonii Narodowej
- Bartosz Michałowski – dyrygent, dyrektor chóru
- Justyna Jedynak-Obłoza – sopran
- Diana Kuls-Ferreira – alt
- Damian Żebrowski – tenor
- Krzysztof Matuszak – bas
Program: Wolfgang Amadeus Mozart – Requiem d-moll KV 626 [55′]
Koncert odbywa się 1 października (wtorek) o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej (ul. Jasna 5). Bilety do kupienia na stronie Bilety24.
Praga ’44
Wybuch powstania warszawskiego podzielił Warszawę wzdłuż linii Wisły. Historia miasta od sierpnia 1944 do stycznia 1945 roku to dwie odrębne, choć związane ze sobą opowieści. Walki na prawym brzegu trwały zaledwie kilka dni. Gdy we wrześniu w lewobrzeżnej Warszawie dogasało powstanie, na Pragę wkroczyli Rosjanie. W cieniu zagrożenia i represji ze strony służb bezpieczeństwa zaczęło się odradzać życie.
Wystawa Praga ’44 przybliża mało znaną historię czterodniowego zrywu i pokazuje, jak w cieniu trwających walk w przyfrontowym mieście toczyło się codzienne życie.
19 września 2024 roku – 23 lutego 2025 roku
Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
Więcej informacji o wystawie.
Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania
Sylwester „Kris” Braun jest jednym z najważniejszych fotografów powstania warszawskiego. Wiele z wykonanych przez niego w 1944 roku kadrów stało się ikonami. Są przywoływane i szeroko rozpoznawalne jako obrazy powstania, nawet gdy nie są podpisane.
Oryginalne odbitki autorstwa Brauna to najcenniejsze obiekty dotyczące powstania warszawskiego w kolekcji fotograficznej Muzeum Warszawy. Prezentujemy je w formie wystawy Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania.
30 lipca – 29 grudnia 2024 roku
Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42
Więcej informacji o wystawie.