10.12.2021 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy, Muzeum Drukarstwa
Rocznica 13 grudnia
Na portalu internetowym Kolekcje Muzeum Warszawy można oglądać wybór 130 obiektów, przeczytać artykuły i posłuchać jak mieszkańcy i mieszkanki Warszawy zapamiętali grudniowy poranek 1981 roku.
Przypinki, znaczki okolicznościowe
Przedmioty związane z działalnością związku zawodowego NSZZ „Solidarność” to przede wszystkim przypinki oraz znaczki okolicznościowe i znaczki poczty podziemnej.
Kolekcji towarzyszą dwa artykuły omawiające wygląd i symbolikę tego typu przedmiotów. Były one reakcją na wydarzenia polityczne i społeczne oraz formą sprzeciwu wobec działań prowadzonych przez władze i ograniczaniu swobód obywatelskich.
Druki podziemne
Druki podziemne – ulotki, grafiki, plakaty – przybliżają zakazaną i karaną w stanie wojennym działalność wydawniczą podziemnych drukarni. Uzupełnia je artykuł Radosława Adamskiego, kierownika Muzeum Drukarstwa.
Fotografie
Kolekcję uzupełniają fotografie ukazujące manifestacje w Warszawie oraz reportaż historyczny Agaty Listoś-Kostrzewy (autorka m.in. Ballady o śpiącym lwie, Dowody na Istnienie, Warszawa 2020) przedstawiający kilkanaście pierwszych godzin po wprowadzeniu stanu wojennego.
Reporterka zebrała także wspomnienia warszawiaków i warszawianek z poranka 13 grudnia. Nagrań tych rozmów także można odsłuchać na stronie Kolekcje Muzeum Warszawy.
Zobacz kolekcję przedmiotów poświęconą rocznicy 13 grudnia.
Poznaj spacer, którego trasę przejdziesz samodzielnie. Zabierz ze sobą telefon. Będziesz korzystać z mapy google, punktom towarzyszą nagrania oraz zdjęcia.
Spacer prowadzi Traktem Królewskim w stronę Starego Miasta i pozwala poznać miejsca w których rozgrywała się historia oporu wobec komunistycznej władzy w okresie od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983.
Szczegóły poniżej: