20.04.2020 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Rzemiosło na Pradze, Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy
Jak uszyć buty?
Czy wiesz, że jednym z najstarszych praskich rzemiosł jest szewstwo?
Buty na miarę są tu robione do dzisiaj, a my staramy się, by tradycyjne rzemieślnicze techniki nie odeszły w zapomnienie. Zobacz proces wykrawania i szycia tej wierzchniej części butów – w filmie poniżej.
Opowiada Marek Motyczyński, mistrz rzemieślnik, cholewkarz, kierownik Pracowni Obuwia Teatru Wielkiego.
O rzemieślniczej produkcji butów
Tradycyjnie przy rzemieślniczej produkcji butów obowiązuje podział na pracę szewca i cholewkarza. Szewc przyjmuje zamówienie, mierzy stopę a po uszyciu cholewki montuje ją z podeszwą.
Zdejmowanie miary
Zdejmowanie miary zaczyna się od wykonywania obrysu stopy na kartce. Do mierzenia (linia palców, pięty, podbicie, kostka) używa się miarki podzielonej na sztychy. Rzemieślnik modeluje cholewkę na kopycie, które odwzorowuje parametry stopy użytkownika butów.
Konstrukcja buta
W konstrukcji buta ważne są zasady, które powstały na podstawie badań anatomii stopy, np. dwie trzecie długości stopy, to miejsce gdzie kończą się stawy palców i tak wyznaczana jest linia palców. Linia pięty uzależniona jest od wysokości obcasa.
Najprostszy typ cholewki to czółenko, bo składa się z wierzchniej skóry oraz podszewki wykonanej z cienkiej skóry – futrówki.
Najważniejsza w tej pracy jest dokładność.
Marek Motyczyński, mistrz rzemieślnik, cholewkarz, kierownik Pracowni Obuwia Teatru Wielkiego.
Wykonywanie butów jest jednym z najstarszych praskich rzemiosł. Wśród tutejszych rzemieślników szewcy stanowili zawsze liczną grupę począwszy od XVII wieku do schyłku PRL.
Instruktaż zarejestrowaliśmy w trakcie szkolenia warsztatowego prowadzonego w ramach projektu Modelowej Rewitalizacji Miast w 2018 roku.