fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

23.09.2022 / Aktualności, Kino Syrena

Simona Kossak

Simona Kossak

30 września (piątek) o godz. 17.00 swoją premierę ma film Simona (reż. Natalia Koryncka-Gruz) o Simonie Kossak – legendarnej badaczce, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej.

Film pokazuje unikalne, często prezentowane po raz pierwszy, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka. Seans pozwala doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji w samym sercu pradawnej Puszczy.

Kim była Simona Kossak?

Biolożką, profesorką nauk leśnych, popularyzatorką nauki.

Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza – trzech malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i polskiej historii. Była także bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Jej stryjeczną babką była Zofia Kossak-Szczucka, autorka powieści historycznych.

Portret Juliusza Kossaka, autorstwo nieznane, pocz. lat 60. XIX w., Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy

Simona – ekolożka-aktywistka

Jest znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski.

Zajmowała się m.in. ekologią behawioralną ssaków. Określała siebie mianem zoopsycholożki. Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej.

Wyprzedzała swoją epokę w sposobie myślenia o przyrodzie. Dopiero teraz zaczynamy rozumieć związek, który ona dostrzegła już wcześniej – ten między naszymi działaniami i resztą świata przyrody.

Żyjąc w puszczy znalazła się po stronie zwierząt. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom.

Simona w Kinie Syrena

Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? 
Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.?

Dowiesz się tego z filmu Simona, który obejrzysz w Kinie Syrena na Starym Mieście – 30 września (piątek) o godz. 17.00.

Zdjęcia archiwalne: Lech Wilczek

Dostępność Kina Syrena: osoby z niepełnosprawnością ruchową

Wejście przystosowane dla osób poruszających się na wózkach znajduje się od ulicy Nowomiejskiej 8.


Repertuar Kina Syrena powstał we współpracy z Against Gravity.