06.04.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Muzeum Farmacji

Slow Art Day w Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji dołączyło do inicjatywy Slow Art Day, czyli Dnia Wolnej Sztuki.

Z tej okazji zwolnimy tempo i z przyjemnością skupimy naszą uwagę na tajemniczym obiekcie o nazwie „bisior”.

CZYM JEST „BISIOR”?

Bisior jest wydzieliną specjalnego gruczołu małży Pinna Nobilis. To również nazwa delikatnej i cennej tkaniny wyrabianej z tejże substancji. Uzyskany materiał określano mianem „morski jedwab”.

Bisior jest bardzo trwały i elastyczny. Pod wpływem światła jego barwa zmienia się z brązowej w złotą. Rybacy używali nici bisioru do zszywania rozerwanych tkanek i jako środka o właściwościach hemostatycznych do opatrywania ran.

Dzisiaj medycyna używa biomateriałów hemostatycznych o kompozycji i strukturze podobnej do włókien bisioru.

BISIOR W KOLEKCJI MUZEUM FARMACJI

Bisior „morski jedwab”, wyrób ręczny artystki Chiary Vigo, XXI w., Sardynia, zbiory Muzeum Farmacji, fot. M. Matyjaszewski

Muzeum Farmacji, jako jedno z nielicznych w Europie, posiada ten obiekt w swojej kolekcji. Bisior możecie zobaczyć na portalu Kolekcje.

Co więcej, plecionka, którą zaprezentujemy 15 kwietnia, została wykonana zgodnie z wielowiekową tradycją przez Chiarę Vigo, artystkę z wysepki Sant’Antioco, znajdującej się tuż przy południowym wybrzeżu Sardynii.

W Dzień Wolnej Sztuki, między 12.00 a 14.00, będziecie mieli okazję porozmawiać z edukatorką i dowiedzieć się więcej o znaczeniu bisioru w kulturze, metodach jego pozyskiwania, a także zastosowaniu w medycynie!

Jesteśmy pewni, że w naszym muzeum poczujecie pozytywny (slow) flow. Nie tylko w Slow Art Day.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dla kogo: dla wszystkich

Miejsce spotkania: Muzeum Farmacji, ul. Piwna 31/33

Kiedy: 15 kwietnia, indywidualne rozmowy z edukatorką między godziną 12.00 a 14.00