fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

22.09.2020 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Spektakl „Róża ze Skaryszewskiej”

Spektakl „Róża ze Skaryszewskiej”

Poznaj historię powojennej Pragi we wspomnieniach mieszkańców Kamionka. W Muzeum Warszawskiej Pragi we współpracy z teatrem Scena Lubelska 30/32 zaprezentujemy spektakl „Róża ze Skaryszewskiej”.

Przedstawienie jest podróżą przez ożywiony album wspomnień. Główną bohaterką jest pani Róża Karwecka, która mieszkała w kamienicy przy Skaryszewskiej 10 od roku 1945 aż do dziś. Budynek ten stoi w pobliżu dawnego Dworca Terespolskiego i obecnego Dworca Wschodniego. Sąsiaduje z Zespołem Szkół przy Skaryszewskiej 8, w którym podczas okupacji mieścił się obóz przejściowy, używany przez Niemców do przetrzymywania osób wywożonych na roboty do Niemiec.

Terminy i bilety na spektakle w Muzeum Warszawskiej Pragi:

29 września godz. 19.00 (Po spektaklu 29 września będzie można spotkać się z Panią Różą Karwecką, której historia zainspirowała twórców przedstawienia.)

6 października godz. 19.00

13 października godz. 19.00

20 października godz. 19.00 – ODWOŁANY

Darmowe wejściówki na spektakle dostępne są na stronie Muzeum oraz do odbioru osobiście w kasie Muzeum od czwartku do niedzieli w godzinach 10-18.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną spektakl w terminach 27.10, 3.11,10.11 będzie można obejrzeć wyłącznie online na profilu Facebook Muzeum Warszawskiej Pragi.

Podstawą scenariusza spektaklu są wspomnienia mieszkańców, zarejestrowane podczas filmowanych wywiadów. Spektakl, mimo historycznej tematyki, wyróżnia śmiała forma scenograficzna, opierająca się na powiększonych czarno-białych kolażach fotograficznych oraz narracyjna muzyka na żywo.

Główna bohaterka spektaklu – pani Róża Karwecka – została wyróżniona Nagrodą im. Ireny Sendlerowej dla „Ludzi czyniących dobro” (2018), Nagrodą im. Heleny Radlińskiej – Animator Solidarności Codziennie (Centrum Animacji Lokalnej 30.11.2018), jest także laureatką IV edycji  Konkursu Kamień Kamionka (2016).

Spektakl otrzymał I WARSZAWSKĄ NAGRODĘ EDUKACJI KULTURALNEJ 2019.


Twórcami spektaklu są artyści teatru Scena Lubelska 30/32.

Reżyser i scenograf: Dariusz Kunowski; muzyk: Henio Małolepszy;

Aktorzy: Daniel Brzeziński, Piotr Herbich, Katarzyna Żytomirska i Agata Brzozowicz.


Teatr Scena Lubelska 30/32

Teatr Scena Lubelska działa od 2005 roku na warszawskim Kamionku, tuż obok Dworca Wschodniego, na trzecim piętrze artystycznej kamienicy mieszczącej wiele pracowni twórczych i kilka teatrów offowych. Scena Lubelska 30/32 jest instytucją nieformalną, związaną z Fundacją Sceny Lubelska 30/32, którą założyliśmy, aby wspierać działania teatru.

Założycielem Sceny i reżyserem większości spektakli jest Dariusz Kunowski. Teatr zajmuje się realizacją warsztatów tematycznych, projektów dla dzieci i dorosłych, festynu czy zróżnicowanych gatunkowo przedstawień  m.in. spektakle lalkowe, musical, farsa, dramat realistyczny. Łączy je muzyka, taniec, niezwykła wyobraźnia plastyczna oraz częsta inspiracja tradycją. Większość naszych przedstawień przeznaczona jest dla widzów dorosłych, lecz w repertuarze mamy także spektakle dziecięce.