09.01.2024 / Aktualności, Edukacja w Izbie Pamięci, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Spotkanie z Wandą Traczyk-Stawską i seminarium szkoleniowe

Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli na szkolenie poświęcone nauczaniu o Powstaniu Warszawskim z wykorzystaniem źródeł – relacji stanowiących zapis osobistego doświadczenia świadków tamtych wydarzeń. Spotkanie odbędzie się 17 lutego (od godz. 10.00 do 14.00) w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na warszawskiej Woli. Specjalnym gościem będzie pani Wanda Traczyk-Stawska – uczestniczka Powstania Warszawskiego, oraz opiekunka pamięci o jego cywilnych ofiarach.

Szkolenie jest kierowane do nauczycieli, edukatorów i przewodników, którzy chcą pogłębić wiedzę o konsekwencjach Powstania Warszawskiego oraz poznać szerszą perspektywę badań o losach warszawiaków w czasie 1944 roku. Naszym celem jest wprowadzenie do nauczania o II wojnie światowej i Powstaniu Warszawskim świadectw cywilnych mieszkańców stolicy. Dostępna w Izbie Pamięci wystawa stała „Głosy pamięci” autorstwa Krzysztofa Wodiczki oparta jest w całości na relacjach świadków tamtych wydarzeń i członkach ich rodzin. Artysta – sławny na całym świecie z multimedialnych projekcji, w których porusza tematykę społeczną i polityczną – wskazuje na rolę kultury i edukacji w kształtowaniu pamięci o wojnie.

Wizyta w Izbie Pamięci będzie także wyjątkową okazją do wysłuchania historii pani Wandy Traczyk – Stawskiej – uczestniczki Powstania i świadka powojennej historii Warszawy. Spotkanie i rozmowa z panią Wandą Traczyk-Stawską to również szansa na zadanie nurtujących Państwa pytań.

Część szkoleniowa podzielona będzie na trzy segmenty: wykorzystanie historii mówionej podczas lekcji w szkole oraz tworzeniu narracji w instytucjach kultury, zwiedzanie wystawy stałej i terenu Cmentarza i Parku Powstańców Warszawy, dyskusja o sposobach upamiętniania Powstania Warszawskiego. Uczestnicy dowiedzą się, jak czerpać inspiracje do prowadzenia lekcji z wykorzystaniem źródeł będących zapisami osobistego doświadczenia świadków konfliktów wojennych i zbrodni na ludności cywilnej. Spacer edukacyjny w okolicy Izby Pamięci będzie okazją do refleksji nad zapominaniem i upamiętnianiem wydarzeń nie tylko z czasów drugiej wojny światowej, ale również z odleglejszych wieków w historii Warszawy.

Zapisy na spotkanie: olga.szymanska-snopek@muzeumwarszawy.pl

Partner wydarzenia: