24.05.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla rodzin, Muzeum Warszawskiej Pragi

Strefa zmysłów – piknik rodzinny

Już 8 czerwca Muzeum Warszawskiej Pragi otwiera wystawę „Praga Sensorycznie”. Będzie to zbiór instalacji wspierających rozwój oraz integrację sensoryczną dzieci, a także pozwalających zapoznać się rodzinom z ważnymi historycznie lokalizacjami prawobrzeżnej Warszawy.

Z tej okazji zapraszamy na dziedziniec muzealny do specjalnie utworzonej tam Strefy zmysłów. Swobodnemu i rodzinnemu spędzaniu czasu towarzyszyć będzie rozwój percepcji zmysłowej. W strefach sensorycznych będzie można przejść przez skomplikowany labirynt, poćwiczyć widzenie peryferyjne, namalować dłońmi rodzinne portrety, przygotować lalki z dostępnych w otoczeniu materiałów czy pobawić się w nieco zapomniane już zabawy ruchowe.

Odpoczywając na muzealnych leżakach będziemy mogli zapoznawać się ze zbiorem nagrań dokumentujących zwykłe i niezwykłe praskie dźwięki. Będą czekały na nas animacje z użyciem klocków oraz miejski ogródek. Nie zabraknie też okazji do skosztowania smaków miasta – rzemieślnicze lody czy smaki wielokulturowej Pragi umilą czas zgłodniałym podczas zabawy.

Zapraszamy do Muzeum Warszawskiej Pragi 8 czerwca w godz. 11.00–16.00!

Strefa Słuchu

taras Muzeum Warszawskiej Pragi

Strefa słuchu przenosi się na scenę letnią dziedzińca Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie czeka nas wspólna produkcja słuchowiska, improwizacje muzyczne oraz eksperymentowanie z różnorodnymi dźwiękami. Aktywności w strefie wzbogaci występ artystek z Chóru Kameralnego Sirenes.

Strefa Dotyku

wejście na dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi od ul. Kępnej.

Pozyskiwanie wiedzy za pomocą dłoni może być niezapomnianą przygodą, zwłaszcza jeśli doświadczeniu towarzyszyć będzie proces twórczy. W tej przestrzeni malować będziemy portrety rodzinne i praskie pejzaże używając dłoni, a nie pędzli. Wspólnie posadzimy też letni ogród  muzealny sadząc w ziemi zioła i kwiaty.  Będzie okazja do zaprojektowania i wykonania przestrzennej, pachnącej pocztówki z Muzeum Warszawskiej Pragi oraz do uszycia lalek wykorzystujących recyklingowe elementy z praskich pracowni rzemieślniczych.

Strefa Smaku

dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi oraz cafe&bistro Niebieski Syfon

Przygotujemy wspólne aromatyczne napoje. Będziemy mogli sami skomponować soki z różnych owoców i warzyw. Odległe od siebie smaki, kolory i faktury stworzą efektowne połączenia smakowe. Kawiarnia przewiduje także konkursy z nagrodami dla dzieci i rodzin, które stworzą najbardziej eksperymentalne i smaczne połączenie. Start o godzinie 13.00.

Strefa Wzroku

środek dziedzińca Muzeum Warszawskiej Pragi

Serce muzealnego dziedzińca zamieni się w scenerię dla interaktywnych gier optycznych, rozwijających uważność oraz widzenie peryferyjne. Osadzone w architektonicznej przestrzeni zadania wzrokowe z pewnością okażą się zajmującą rozrywką dla całej rodziny. Dodatkowo, będziemy mogli zapoznać się z symboliką praską oraz zakosztować przyjemności refleksji filozoficznej nad figurą kaczko-królika.

Strefa Węchu

graniczy z przeszkloną ścianą sali konferencyjnej

W tej strefie sprawdzimy, czy drogowskazami kierującymi ruchem w labiryncie mogą być zapachy. Dzięki temu przekonamy się, jak zmienia się droga, której kierunek nadaje nos. Podczas warsztatów węchowych wcielimy się w rolę alchemików. Samodzielnie przygotowane perfumy, kosmetyki czy oleje lecznicze pozwolą piknikowej zabawie w „Strefie Zmysłów” trwać o wiele dłużej.