fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

26.03.2024 / Aktualności, Muzeum Farmacji, Muzeum Woli

Świadectwa z getta warszawskiego

Świadectwa z getta warszawskiego

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim otwieramy nową część wystawy głównej. Wernisaż odbędzie się 17 (środa) kwietnia o godzinie 18:00.

Otwarciu wystawy towarzyszy rozmowa z Anną Duńczyk-Szulc, Agnieszką Kajczyk oraz Tomaszem Szerszeniem o fotografiach i filmach z getta warszawskiego, które znalazły się na wystawie i w książce Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy. Spotkanie poprowadzi Ewa Kiedio. Limit miejsc: 48.

Świadectwa z getta warszawskiego

Gabinet Świadectwa z getta warszawskiego pokazuje moment przemiany tętniącej życiem dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się Warszawa w czasie II wojny światowej.

Herbert Hoover z delegacją amerykańską na ruinach getta, maj 1946 r., fot. Jerzy Baranowski, odbitka fotograficzna, Muzeum Warszawy

Na wystawie zestawione są ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic. Pochodzące z międzynarodowych archiwów fotografie autorstwa niemieckich żołnierzy pokazane są obok zdjęć mieszkańców getta i członków ruchu oporu. Wraz z nielicznymi, wydobytymi spod ziemi przedmiotami złożą się na poruszającą opowieść o utworzeniu getta, jego funkcjonowaniu, powstańczym zrywie, likwidacji i trwaniu miejsca po nim.

Wystawa opiera się na zbiorach Muzeum Warszawy, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego i innych instytucji.

Pozostała po walkach haubica, po lewej mur zbudowany po Wielkiej Akcji Likwidacyjnej, kwiecień 1945 r., fot. Janusz Sipayłło, Muzeum Warszawy

Gabinet znajduje się na poziomie piwnic, gdzie dopełnia historię miasta i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej. Wypełnia on lukę, jaką jest skąpość świadectw życia ludności żydowskiej w innych częściach wystawy głównej.

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Wydarzenia w Muzeum Warszawy i oddziałach poświęcone obchodom 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

20 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Spacer: Apteki i aptekarze w getcie warszawskim

Opieka, samopomoc, opór. Wolskie społeczności to wykłady, warsztaty i spacery, podczas których przyjrzymy się ideom i sposobom społecznej samoorganizacji, szczególną uwagę poświęcając społeczności żydowskiej.