23.06.2021 / Aktualności, Edukacja dla rodzin, Muzeum Drukarstwa

Świętujemy setną rocznicę założenia Wydawnictwa Nasza Księgarnia

W 2021 roku mija sto lat od założenia największego i najstarszego w Polsce wydawnictwa literatury dla dzieci i młodzieży – Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”.

Muzeum Drukarstwa przygotowało, dla upamiętnienia jubileuszu, warsztaty oraz prezentację kilkudziesięciu wydawnictw tej zacnej placówki – z muzealnej  kolekcji liczącej kilkaset woluminów literatury dziecięco-młodzieżowej, nie tylko Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”.

Wydawnictwo swoimi publikacjami – a wydano ich kilka tysięcy – uczy, wychowuje, bawi. Zachwyca i kształtuje wrażliwość artystyczną, edytorską, oraz gusta czytelnicze. Wśród autorów tekstów wyróżnić można mistrzów słowa tej miary co Hanna Ożogowska, Alina i Czesław Centkiewiczowie, Edmund Niziurski, Irena Jurgielewiczowa, Ewa Szelburg-Zarembina, Irena Tuwim, Wanda Chotomska , Marta Tomaszewska i wielu innych.

Graficy, ilustratorzy współpracujący z Naszą Księgarnią” to reprezentanci tworzącej się od lat 50. XX w. Polskiej Szkoły Ilustracji,  a wśród nich: Bohdan Butenko, Janusz Grabiański, Zbigniew Lengren, Bożena Truchanowska, Jan Marcin Szancer, Olga Siemaszko, Jerzy Srokowski, Andrzej Strumiłło, Antoni Uniechowski, Zbigniew Rychlicki, Maria Orłowska-Gabryś, Mateusz Gawryś, Józef Wilkoń ….

Wymienieni mistrzowie stworzyli niepowtarzalny zaczarowany kolorowy świat stanowiący przedmiot fascynacji kolejnych pokoleń czytelników bez względu na ich wiek.

Zapraszamy na cykl sobotnich, rodzinnych warsztatów zatytułowanych „Poczytaj mi mamo”, których inspirację stanowią prezentowane książki.

PROGRAM WARSZTATÓW

17.07.2021 (sobota) 10.00 – 17:00
Otwarte warsztaty graficzne – „Inicjał”
Miejsce:
Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25
Koszt warsztatów: w ramach wstępu do muzeum

W ramach warsztatów każdy z uczestników wykona przy pomocy kredek oraz farb projekt własnego inicjału  – w tym wypadku pierwszej litery imienia. Do rozwiązania graficznego inicjału inspiracją będą zarówno teksty z okresu książki rękopiśmiennej jak i współczesne wydawnictwa wykorzystujące historyczne wzorce do opracowań edytorskich Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”. Dodatkowo na zakończenie warsztatów każdy z uczestników będzie miał możliwość wydrukowania grafiki z motywem Warszawy, na zabytkowej prasie ze zbiorów Muzeum Drukarstwa

Ilość miejsc: W czasie warsztatów w Muzeum może przebywać maksymalnie 10 osób z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa wynikających z regulaminu zwiedzania Muzeum.

3.07.2021 (sobota) 10.00 – 17:00
Warsztaty introligatorskie dla najmłodszych – uszyj własną książeczkę
Miejsce: Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25
Koszt warsztatów: w cenie biletu wstępu do Muzeum

Uczestnicy warsztatów będą mogli własnoręcznie uszyć i ozdobić małą książeczkę, którą można wykorzystać do napisania własnego tekstu, może być pamiątką wizyty w Muzeum, prezentem dla bliskich, mini pamiętnikiem albo notesem, w którym każdy może spisać swoje złote myśli.

26.06. 2021 (sobota) 10.00 – 17:00
Otwarte warsztaty linorytnicze – „Poczytaj mi mamo”
Miejsce: Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25
Koszt warsztatów: w cenie biletu wstępu do Muzeum

Na warsztatach prace będą wykonywane techniką linorytniczą, która jest łatwą i prostą techniką graficzną. Każdy uczestnik zajęć otrzyma płytkę linoleum, na której narysuje ołówkiem projekt własnej grafiki. Po wykonaniu rysunku, specjalnym dłutkiem, będzie można wyciąć grafikę. Tak przygotowana grafika zostanie własnoręcznie odbita na papierze. Odbitki drukowane będą na zabytkowej prasie drukarskiej.