16.03.2018 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Projektowanie oparte na rzemiośle

Szkolenia z rzemieślnikami. Weź skórę w swoje ręce!

Weź skórę w swoje ręce

Interesują Cię dawne technologie obróbki skóry? Masz zdolności manualne? Chcesz dowiedzieć się, jak naprawić plecak, poznać maszyny i narzędzia kaletnicze?

Muzeum Warszawskiej Pragi wraz z Miastem Stołecznym Warszawą zapraszają do wzięcia udziału w szkoleniu warsztatowym z kaletnictwa.

Szkolenie będzie prowadzone przez Państwa Renatę i Eugeniusza Dmowskich, w ich pracowni na Kamionku.

„Jestem w skórze urodzona ”- mówi o sobie mistrzyni Renata Dmowska, która posiada 50 lat praktyki zawodowej. Jej doświadczenie wynika z tradycji rodzinnych – ojciec, wujek i dziadek byli prawobrzeżnymi szewcami. Sama zajęła się skórzaną galanterią. W pracowni przy ulicy Grochowskiej 269, którą prowadzi wspólnie z mężem Eugeniuszem, wykonywane są pasy, torby, kosmetyczki, etui, specjalne zamówienia na potrzeby filmów historycznych czy dodatki dla projektantów. Na co dzień większość klientów przychodzi z naprawami np. muzycy Sinfonii Varsovii, przynoszą futerały na instrumenty. Z usług zakładu korzystali m.in. mistrz świata w judo Paweł Nastula    i aktorka Laura Łącz. W pracowni Dmowskich przerabiane były buty, w których Agnieszka Grochowska zagrała rolę Danuty Wałęsy w filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa”.

Szkolenie odbędzie się w okresie od kwietnia do czerwca 2018 roku w wymiarze 60 godzin. Program szkolenia nastawiony jest na praktyczne poznanie zawodu przez uczestników poprzez przekazanie zanikających umiejętności kaletniczych.

Zasady

Szukamy osób, które posiadają już podstawowe umiejętności w zakresie kaletnictwa lub zawodów pochodnych ( rymarstwo, krawiectwo ).

Udział jest bezpłatny, ale po ukończeniu szkolenia, uczestnicy mają za zadanie wykonać projekt lub zadanie- np. przeprowadzenie warsztatów dla dzieci, pokaz dla mieszkańców lub wykonanie prototypu produktu.

Uczestnicy otrzymają na koniec zaświadczenie o odbyciu szkolenia.

Etapy naboru

1. Zgłoszenie poprzez formularz zgłoszeniowy: tutaj

Chętnych do udziału w projekcie prosimy o przesłanie:

– CV* na adres maciej.malinowski@muzeumwarszawy.pl (Uwaga! Prosimy o wypełnienie TEMATU WIADOMOŚCI wg schematu: NAZWISKO, IMIĘ, „KALETNIK”. Usprawni to nam analizę Państwa zgłoszeń)

– Kilkuzdaniowej odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu zgłoszeniowym.

(* w CV należy koniecznie zamieścić adres e-mail oraz klauzulę : „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie udziału w szkoleniu dla potrzeb naboru do szkoleń warsztatowych z rzemieślnikami  (realizowanych w ramach projektu „Rewitalizacja – wspólna sprawa” przez Muzeum Warszawy i Miasto Stołeczne Warszawa), zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych. Dz. U. z 2014 r., poz. 1182”)

Na zgłoszenia czekamy do 3 kwietnia 2018 roku.

1. Rozmowa

Wybranych kandydatów zaprosimy na rozmowę, która odbędzie się w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do kontaktu z wybranymi osobami.

1. Kwalifikacja praktyczna

Po rozmowie, wybraną grupę kandydatów zaprosimy na kwalifikację praktyczną do pracowni, gdzie prowadzący zdecydują o ostatecznym wyborze uczestników.

Kontakt i pytania

Maciej Malinowski, koordynator szkoleń

maciej.malinowski@muzeumwarszawy.pl

„ Szkolenia warsztatowe z rzemieślnikami” realizowane są w ramach projektu „Rewitalizacja – wspólna sprawa”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

Celem szkoleń jest przekazanie ich uczestnikom zanikających umiejętności, podtrzymywanie lokalnych tradycji, promocja rzemiosła oraz próba znalezienia kontynuatorów dla branż, które ich nie mają.