23.01.2024 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Wolontariat

Sztuka opowiadania – warsztaty dla młodzieży (15-19 lat)

Zgłoszenia do 15 lutego 2024 roku!

Jak mówić, aby nas słuchano?
Jak budować ciekawe historie?

Zapraszamy na warsztaty do Muzeum Warszawy, podczas których nauczymy Cię opowiadać w sposób fascynujący i przykuwający uwagę słuchaczy. Punktem wyjścia dla naszych opowieści będzie wystawa „Rzeczy warszawskie”.

Jeśli masz 15-19 lat, trochę wolnego czasu i otwartość na nowe doświadczenia, czekamy na Ciebie w Muzeum Warszawy! Dołącz do naszego wolontariatu i razem z nami opowiadaj o Warszawie.

Podczas zajęć wykorzystamy metodę storytellingu, która poprowadzi nas przez wątki i fakty.

• Dowiesz się jak pracować z ciałem i głosem, gdy opowiadasz.
  • Spotkasz się z pracownikami muzealnymi.
  • Poznasz ciekawostki i tajemnice ukryte w przedmiotach.
  • Krok po kroku przygotujesz własną autorską opowieść, którą zaprezentujesz publiczności podczas finalnego wspólnego spaceru.

Zajęcia będą się odbywać w czwartki w godz. 16.45–18.45.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

• 22 luty – spotkanie integracyjne, oprowadzanie po muzeum, podpisanie umowy o wolontariat
  • 29 luty, 7 marca, 14 marca, 21 marca, 4 kwietnia, 11 kwietnia – poznawanie muzeum, praca na ekspozycji, zajęcia z opowiadania, tworzenie własnych opowieści, konsultacje z pracownikami muzeum, praca nad dynamiką opowieści, ekspresją i wymową z aktorką Małgorzatą Nowacką
  • 18 kwietnia – Nasza opowieść – próba generalna
  • 20 kwietnia – wspólne oprowadzanie po wystawie „Rzeczy warszawskie” przez uczestniczki i uczestników kursu

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Warsztaty dla młodzieży w wieku 15-19 lat.

Zgłoszenia przyjmujemy do 15 lutego 2024 roku przez formularz: forms.gle/HAmMR7FfA56B195S8

O zakwalifikowaniu się na zajęcia poinformujemy mailowo 16 lutego 2024 roku.

Kurs trwa od 22 lutego do 20 kwietnia 2024 roku, obejmuje 8 spotkań.

Zajęcia są bezpłatne.

Przed rozpoczęciem współpracy zostanie podpisana umowa o wolontariat oraz w przypadku niepełnoletnich uczestników zgoda rodzica na udział w zajęciach.

Możliwe są trzy nieobecności w trakcie kursu.

Wymagamy przygotowania autorskiej opowieści o wybranym obiekcie muzealnym.

Uczestnicy otrzymują certyfikat ukończenia kursu.

Spotkania odbędą się w siedzibie głównej Muzeum Warszawy – na wystawie „Rzeczy warszawskie” i w sali edukacyjnej.

Możliwość dalszej współpracy i współtworzenia młodzieżowego wolontariatu opowiadaczek i opowiadaczy.

Więcej informacji u koordynatorek projektu:

• Monika Michałek: monika.michalek@muzeumwarszawy.pl
  • Karolina Kędzierska: karolina.kedzierska@muzeumwarszawy.pl

PROWADZĄCE

Monika Michałek – pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Warszawy i przewodniczka miejska z wieloletnim stażem, przewodniczka Interpret Europe. Absolwentka podyplomowych studiów Collegium Civitas Historia sztuki. Interpretacje. Wielbicielka architektury miasta i jej nieoczywistego uroku. Zawodowo zajmuje się edukacją dzieci i dorosłych, poszukuje ciekawych i alternatywnych form opowiadania historii i pracy z opowieścią.

Małgorzata Nowacka – aktorka, lalkarka, performerka, trenerka i terapeutka głosu. Swoją pracę opiera na budowaniu świadomości głosu, ciała i emocji. Wyznaje podejście holistyczne i indywidualne. Poszukuje autentyczności, organiczności oraz radości i satysfakcji.

Tak było w ubiegłym roku: