30.06.2023 / Aktualności, Fundacja Muzeum Warszawy, Kolekcje Muzeum Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi, Sztuka wspierania

Sztuka wspierania: „AWA WSCHO” z cyklu „Strasznie nam się tu podoba!” Anny Libery

Prezentujemy kolejną pracę Anny Libery zakupioną dzięki darowiźnie firmy Chodzeń – dealera samochodów marek Toyota, Lexus i Maserati, pozyskanej za pośrednictwem Fundacji Muzeum Warszawy.

Obraz eksponowany jest na wystawie czasowej „Kolej na Pragę” w Muzeum Warszawskiej Pragi.

AWA WSCHO

Jest to kolejny obraz z cyklu „Strasznie nam się tu podoba!” inspirowanego konkursem Mister Warszawy. Konkurs organizowało „Życie Warszawy” w latach 1959 – 1980, nadając tytuł wyróżniającym się, nowo powstałym budynkom stolicy.

Artystka podejmuje twórczy dialog z modernistyczną architekturą. Pokazuje jak funkcjonuje we współczesnym kontekście z uwzględnieniem przemian budynku jakie zaszły na przestrzeni lat. Przede wszystkim jednak podkreśla walory funkcjonalne i estetyczne jak detale architektoniczne. Takie ujęcie, podkreślenie przede wszystkim walorów estetycznych fasady (przeszklenia, falowanie łamanej połaci dachowej) prezentuje obraz „AWA WSCHO”, będący portretem dworca Warszawa Wschodnia, nagrodzonego w 1969 roku. Projekt dworca zrealizował zespół pod kierunkiem Arseniusza Romanowicza: P. Szymaniak, S. Błachnio, W. Brzozowski, R. Dug, Z. Niwiński.

Artystka utrwaliła część fasady od strony ulicy Kijowskiej, z fragmentem neonu (tytułowa „AWA WSCHO”), po modernizacji budynku w 2012 roku.

Anna Libera (ur. 1989)

Malarka, ilustratorka, rysowniczka, scenografka.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: licencjat na Wydziale Scenografii (2014), dyplom magisterski na Wydziale Malarstwa (2015). W latach 2013-2014 studiowała w Accademia di Belle Arti di Venezia.

Zakup sfinansowany przez Fundację Muzeum Warszawy dzięki wsparciu firmy Chodzeń Sp. z o.o. Sp. k.