fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

06.04.2023 / Aktualności, Fundacja Muzeum Warszawy, Kolekcje Muzeum Warszawy, Sztuka wspierania

Sztuka wspierania: „Blok–Mister 62” z cyklu „Strasznie nam się tu podoba!”, Anna Libera

Sztuka wspierania: „Blok–Mister 62” z cyklu „Strasznie nam się tu podoba!”, Anna Libera

Dzięki darowiźnie firmy Chodzeń – dealera samochodów marek Toyota, Lexus i Maserati, pozyskanej za pośrednictwem Fundacji Muzeum Warszawy udało się wzbogacić naszą kolekcję pracami Anny Libery, między innymi pracą „Blok – Mister 62”.

Obraz jest czasowo eksponowany w Gabinecie Widoków Warszawy na wystawie głównej „Rzeczy warszawskie”.

Strasznie nam się tu podoba!

Artystka podejmuje szeroki zakres tematów. Jednym z najważniejszych jest Warszawa w kontekście dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego modernizmu oraz infrastruktura. W swoich obrazach podejmuje dialog z modernistycznymi realizacjami stolicy, zarówno architekturą, jak i detalem architektonicznym.

Cykl obrazów „Strasznie nam się tu podoba! Anna Libera zrealizowała z inspiracji konkursem Mister Warszawy. Konkurs organizowało „Życie Warszawy” w latach 1959–1980, nadając tytuł wyróżniającym się, nowo powstałym budynkom stolicy. Początkowo były to tylko budynki mieszkalne, a od 1967 roku także użyteczności publicznej. Artystka zafascynowana modernistycznym dziedzictwem miasta powraca do laureatów konkursu i przedstawia ich współczesne oblicze.

Obrazy powstały w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które artystka uzyskała w 2017 roku. Cykl obejmuje dziewięć obrazów.

Blok–Mister 62

Bohater obrazu, tytułowy Mister 62 to laureat z 1962 roku – blok przy ul. Czerniakowskiej 99/101 (osiedle Sielce C), zaprojektowany przez architektów Jerzego Baumillera i Jana Zdanowicza.

Artystka przedstawiała fragment fasady bloku, wydobywając współczesną termomodernizację oraz zabudowy balkonów. Natomiast geometrycznym rysunkiem podkreśla modernistyczne walory budynku.

Anna Libera (ur. 1989)

Malarka, ilustratorka, rysowniczka, scenografka.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: licencjat na Wydziale Scenografii (2014), dyplom magisterski na Wydziale Malarstwa (2015). W latach 2013-2014 studiowała w Accademia di Belle Arti di Venezia.


Zakup sfinansowany przez Fundację Muzeum Warszawy dzięki wsparciu firmy Chodzeń spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.