02.06.2023 / Aktualności, Fundacja Muzeum Warszawy, Kolekcje Muzeum Warszawy, Sztuka wspierania

Sztuka wspierania: „Breaking News 2”, Wiktor Dyndo

Dzięki darowiźnie firmy InterEuropol, pozyskanej za pośrednictwem Fundacji Muzeum Warszawy udało się wzbogacić naszą kolekcję pracami Wiktora Dyndo, między innymi pracą „Breaking News 2”.

Obraz jest częścią pokazu Sztuka wspierania. Nowości w kolekcji Muzeum Warszawy prezentowanej na wystawie głównej „Rzeczy warszawskie” na pierwszym piętrze.

Breaking News

Wiktor Dyndo jest jedynym polskim malarzem, który w swoich obrazach analizuje problematykę współczesnego orientalizmu, jego związków z geopolityką i światem mediów. Rzadko portretuje Warszawę w której urodził się, mieszka i pracuje. Jednak zakupiona praca analizuje relacje, jakie zachodzą pomiędzy wydarzeniami politycznymi a ich interpretacją przez środki masowego przekazu właśnie w lokalnym, stołecznym kontekście.

Obraz „Breaking News 2” przedstawia modernistyczne wnętrze warszawskiego budynku Sejmu, który artysta zestawił z pojawiającym się w mediach napisem breaking news. Na obrazie, wbrew tytułowi, nie widzimy nic wstrząsającego. Nieco klasycyzujące kolumny z wyrazistymi kanelurami, zgaszona kolorystyka, pusta, jasna przestrzeń, żadnych postaci. Jednak miejsce, w którym zatrzymano kadr, sugeruje skomplikowane, polityczne scenariusze.

Wiktor Dyndo (ur. 1983)

Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Uniwersytetu Helwan w Kairze. W 2007 roku obronił dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka, za który otrzymał nagrody im. Józefa Szajny i Ewy Tomaszewskiej. W tym samym roku odbyła się jego wystawa indywidualna w Khaneh Honarmardan (Iranian ArZst Forum) w Teheranie. Laureat I nagrody w konkursie „Obraz Przestrzeni Publicznej” Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (2009), stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018).

Wybrane wystawy indywidualne:

• Post-History (z Niną Haab), Szydlowski Gallery, Warszawa, 2021,
  • Internet Lies, Gallery MISR, Kair, 2018,
  • Propaganda, Unit24 Gallery, Londyn, 2015.

Zakup sfinansowany przez Fundację Muzeum Warszawy dzięki wsparciu firmy Inter Europol S.A.