28.08.2023 / Aktualności, Fundacja Muzeum Warszawy, Kolekcje Muzeum Warszawy, Sztuka wspierania

Sztuka wspierania: „Ta ostatnia niedziela” Doroty Podlaskiej

Dzięki darowiźnie firmy InterEuropol, pozyskanej za pośrednictwem Fundacji Muzeum Warszawy do kolekcji muzealnej trafiły aż 4 prace z cyklu „Ta ostatnia niedziela” (2011).

• „Alejka barów wietnamskich”, akryl na płótnie, 18 x 102 cm
  • „Uwaga, uwaga!”, akryl na płótnie, 18 x 24 cm
  • „Bar Toan Pho”, akryl na płótnie, 18 x 24 cm
  • „Bar Nam Saigon”, akryl na płótnie, 27 x 33 cm

Obrazy są częścią pokazu Sztuka wspierania. Nowości w kolekcji Muzeum Warszawy prezentowanej na wystawie głównej „Rzeczy warszawskie” na pierwszym piętrze.

„Alejka barów wietnamskich”, Dorota Podlaska, akryl na płótnie, kolekcja Muzeum Warszawy

Ta ostatnia niedziela

Cykl „Ta ostatnia niedziela” powstał w 2011 roku z tęsknoty i melancholii po zlikwidowanym targowisku wietnamskim położonym na błoniach w pobliżu Stadionu X-lecia. Artystka udokumentowała to jedyne naprawdę wielokulturowe miejsce w sercu Warszawy, miejsce intrygujące, egzotyczne, wyróżniające się na tle monotonnej etnicznie polskiej populacji – z opisu autorki.

„Bar Nam Saigon”, Dorota Podlaska, akryl na płótnie, kolekcja Muzeum Warszawy

Prace z cyklu „Ta ostatnia niedziela” należą do nielicznych prac artystycznych odnoszących się bezpośrednio do prawobrzeżnych wątków historyczno-społecznych. Wprowadzają w pole widzenia społeczność mniejszościową, a jednocześnie bardzo ważną dla Warszawy. Są uzupełnieniem instalacji dotyczących Stadionu X-lecia, w tym pracy artystki (video „Lekarstwo na tęsknotę” 2009), prezentowanych na wystawie stałej Muzeum Warzawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warzawy.

Dorota Podlaska (ur. 1968)

Dyplom z malarstwa w 1989 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

O Wietnamczykach pracujących na nieistniejącym już bazarze na Stadionie X-lecia, dla nich lub z ich pomocą, artystka zrealizowała kilka projektów: Czekoladki smaczne – zdrowe (2008), Lekarstwo na tęsknotę (2009), Prosto, za garniturami w prawo (2009). Ostatnim z nich jest przygotowany już po zamknięciu Stadionu cykl obrazów Ta ostatnia niedziela (2011).

Zakup sfinansowany przez Fundację Muzeum Warszawy dzięki wsparciu firmy Inter Europol S.A.