fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

21.03.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla szkół, Muzeum Warszawskiej Pragi

Szukamy wiosny na Pradze!

Szukamy wiosny na Pradze!

Sprawdź AKTUALNĄ OFERTĘ EDUKACYJNĄ DLA SZKÓŁ.

Wy też wyczekujecie już Wiosny?
Może poszukamy jej wspólnie na Pradze?

Pomogą nam w tym lekcje i spacery po naszej dzielnicy.

Lekcje dla przedszkolaków i klas 1-3

  • Do krokodyla! Tajemnice straganów Różyca

Nazwa ulicy Targowej, przy której mieści się Muzeum Warszawskiej Pragi, wskazuje na handlowe tradycje dzielnicy. Gdzie i czym handlowano na Pradze? Jaka jest historia najbardziej znanego warszawskiego targowiska – bazaru Różyckiego?

Dzięki wystawie stałej i udostępnionym na niej fragmentom Archiwum Historii Mówionej dowiemy się, czym zaskakiwały kupujących stragany praskich kupców, a także co na Różycu robił krokodyl?

W części warsztatowej wykonamy krokodyla z tektury lub filcu.

Czas trwania: 60 minut

  • O czym szumią wierzby

Miejskie parki tętnią życiem, które trudno nam dostrzec w codziennym pośpiechu. Wybierzemy się na wspólny spacer po Parku Skaryszewskim, podczas którego uważnie przyjrzymy się otaczającej nas przyrodzie.

Kogo spotkamy na naszej ścieżce?
Kto ukrywa się między gałęziami drzew?
Ile może unieść mała mrówka?
Co zjadła dziś sójka na śniadanie?
Dlaczego pszczoły są tak puchate?

Spróbujemy wspólnie rozwiązać te zagadki. Będziemy dotykać, patrzeć, doświadczać. Nasze spostrzeżenia uwiecznimy na kartach z ćwiczeniami. Nie zabraknie też aktywności plastycznej inspirowanej otoczeniem kojącej zieleni.

Czas trwania: 90 minut

  • Sensoryczna podróż w czasie

W czasie lekcji poznamy historię pierwszych osadników, którzy wyprażali puszczę, by zbudować osadę nazwaną później Pragą.

Przyjrzymy się widokom prawobrzeżnej Warszawy i makiecie Pragi z epoki ostatniego króla Polski. Wsłuchamy się w dźwięki miasta oraz wspomnienia mieszkańców i mieszkanek Pragi. Dotkniemy materiałów wykorzystywanych w tutejszych pracowniach rzemieślniczych oraz przywołamy smak produkowanych na Pradze słodyczy. Na koniec rozpoznamy zapachy towarów sprzedawanych w sklepie kolonialnym, który mieścił się niegdyś w jednym z budynków dzisiejszego muzeum

Czas trwania: 60 minut

Lekcje dla klas 7-8 i licealistów

  • Ocaleni przez pamięć

Praga od zawsze słynęła ze swojej wielokulturowości. Znaczną część mieszkańców dzielnicy przed II wojną światową stanowili Żydzi.

Zapraszamy na zajęcia poświęcone wspomnieniom o tej barwnej mniejszości. Poznamy historię Żydów praskich, wysłuchamy relacji ich sąsiadów, przyjaciół, braci. Porozmawiamy o tym, czym jest pamięć w ogóle, oraz pochylimy się nad wartością relacji wspomnieniowych.

Lekcja oparta została na niezwykłym słuchowisku dokumentalnym Ocalenie przez pamięć, stworzonym z nagrań biograficznych z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi i ze wspomnień spisanych w Księdze Pamięci Sefer Praga.

Czas trwania: 90 minut

  • Saska Kępa (spacer)

Wzniesiona przez modernistycznych architektów i opiewana w piosenkach Saska Kępa to idealne miejsce na zajęcia plenerowe – nie tylko z zakresu historii sztuki.

Spacerując wąskimi uliczkami wśród prawie stuletnich willi, dowiemy się, kim byli pierwsi osadnicy zamieszkujący Saską Kępę i dlaczego ten rejon Warszawy jest tak popularny wśród społeczności francuskiej.

Czas trwania: 90 minut

  • Wielokulturowy tygiel (spacer)

Kilkusetletnią historię prawobrzeżnej Warszawy tworzyły zróżnicowane etnicznie i wyznaniowo społeczności. Zamieszkiwali tu i nadal zamieszkują przedstawiciele różnych religii i narodowości.
W trakcie lekcji poznamy Pragę polską, żydowską i rosyjską. Szczególną uwagę poświęcimy Wietnamczykom, którzy na początku lat 90. XX w. stali się najlepiej zorganizowaną grupą imigrantów na Pradze. Odwiedzimy zabytkowe modlitewnie żydowskie, zobaczymy instalację artystyczną na temat Jarmarku Europa i porozmawiamy o zjawiskach imigracji i integracji.

Czas trwania: 90 minut

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Terminy lekcji muzealnych: wtorek–piątek

Godziny: 9:30–14:30

Maksymalna liczba uczestników:

  • lekcji muzealnych: 25 osób (w tym opiekunowie)
  • lekcji spacerowych: 25 osób (w tym opiekunowie)

Rezerwacja: stacjonarnie w Muzeum Warszawskiej Pragi lub poprzez e-mail: edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl, tel.: 22 518 34 08

Koszt: 250 zł