fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

23.03.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Edukacja dla rodzin, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum Woli

Tydzień Międzypokoleniowy

Tydzień Międzypokoleniowy

Warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów w ramach Tygodnia Międzypokoleniowego 24-30 kwietnia.

W tym roku obchodom Dnia Solidarności Międzypokoleniowej towarzyszy idea „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w każdym wieku”.

27 kwietnia (czwartek)

Oprowadzanie po Muzeum Drukarstwa

Dla kogo: młodzież, dorośli i dojrzali dorośli
Godz.: 15:00-16:00
Miejsce: Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25

Kliknij, żeby pobrać bezpłatny bilet.

Podczas oprowadzania poznamy historię pisma oraz książki i przekonamy się, jaki wpływ na rozwój ludzkości miało wynalezienie druku. Przyjrzymy się też charakterystycznym elementom dawnych ksiąg. Skorzystamy z zasobów muzealnej oficyny drukarskiej, by doświadczyć warunków pracy dawnych drukarzy i zecerów.

Na zakończenie wytłoczymy druk okolicznościowy na zabytkowej prasie drukarskiej.

29 kwietnia (sobota)

Otwarte warsztaty haftu

Dla kogo: dzieci od 6 lat, dorośli i dojrzali dorośli
Gdzie.: 11:00-15:00
Miejsce: Muzeum Woli, ul. Srebrna 12

Bilet: 10 zł (do kupienia w kasie muzealnej lub online)

Zapraszamy na międzypokoleniowe warsztaty haftu płaskiego w formule otwartej pracowni. W części praktycznej wykonamy gotowe do noszenia niewielkie haftowane motywy zaczerpnięte wprost z ulic Warszawy. Doświadczona instruktorka nauczy lub podszkoli chętnych w każdym wieku w różnych technikach, takich jak cieniowanie, węzełki, przenoszenie wzorów na tkaninę, oprawa gotowych prac.

Można dołączyć w każdej chwili.

Uroboros, czyli wieczne życie. Warsztaty plastyczne

Dla kogo: dzieci 7-13 lat, dorośli i dojrzali dorośli
Gdzie.: 11:00-12:15
Miejsce: Muzeum Farmacji, ul. Piwna 31/33

Bilet: 10 zł (do kupienia w kasie muzealnej lub online)

Wąż od wieków oznaczał nieśmiertelność i odradzanie się na nowo. Zwierzę uznawane za jedno z pierwotnych, pozytywnych bóstw, w pewnym momencie stało się symbolem medycyny i farmacji. Dlaczego? By poznać odpowiedź, musimy przenieść się do starożytnej Grecji.

Oprowadzanie i warsztaty w Muzeum Farmacji, gdzie opowiemy o symbolice aptecznej i wspólnie skleimy… uzdrawiającego węża.

Cegła za cegłą – warsztaty z animacji poklatkowej

Dla kogo: młodzież od 13 lat, dorośli i dojrzali dorośli
Godz.: 12:00-15:00
Miejsce: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

Bilet: 10 zł (do kupienia w kasie muzealnej lub online)

Czy marzyliście, marzyłyście kiedyś o tym, by Wasz rysunek zaczął się poruszać? W świecie animacji wszystko jest możliwe!

Na warsztatach użyjemy różnych technik i narzędzi, by wprawić obraz w ruch – wycinankę, plastelinę, rysunek lub realne przedmioty. Za pomocą własnych smartfonów zrealizujemy krótkie formy filmowe.

Do stworzenia animacji zainspiruje nas wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”, na której opowiadamy o odbudowie stolicy z wojennych zniszczeń. Czy budowę i podnoszenie z gruzów da się pokazać na ruchomym obrazku? Przekonacie się, że tak!

30 kwietnia (niedziela)

Warsztaty linorytnicze

Dla kogo: młodzież, dorośli i dojrzali dorośli
Godz.: 12:00-13:30
Miejsce: Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25

Bilet: 10 zł (do kupienia w kasie muzealnej lub online)

Linoryt to prosta technika graficzna, której nauczymy się podczas warsztatów. Każdy uczestnik zajęć otrzyma płytkę linoleum, na której przygotuje projekt własnej grafiki i wytnie go specjalnym dłutkiem. Przygotowaną pracę każdy własnoręcznie wydrukuje na zabytkowej prasie drukarskiej.