fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

08.07.2022 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

„Uczucie” – wystawa

„Uczucie” – wystawa

Muzeum Warszawskiej Pragi w pierwszych dniach czerwca gościło festiwal „Kreatywne Pracownie” zainicjowany przez kolektyw Yellow Fields Blue Skies. Przez różnorodne warsztaty teatralne, plastyczne i ruchowe przewinęło się wiele osób – zarówno długoletnich mieszkańców naszej okolicy, jak i tych, którzy uciekając przed wojną w Ukrainie pojawili się w Warszawie niedawno i znaleźli tymczasowe schronienie w EXPO na Modlińskiej oraz innych miejscach.

Jedną z osób, które prowadziły warsztaty była artystka Hanna Oborska. Za jej namową na jeden z lipcowych tygodni udostępniamy przestrzeń muzealną na wystawę prac artystek i artystów z Ukrainy i Polski zebranych pod wspólnym tytułem „Uczucie”.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 15 lipca o godz. 18:00.

Wystawę będzie można oglądać do piątku 22 lipca w godzinach otwarcia Muzeum Warszawskiej Pragi.

  • 19 lipca (środa), godz. 14.30-18.00
  • 20 lipca (czwartek) godz. 15.30-18.00
  • 21 lipca (piątek) godz. 15.30-18.00
Dmytro Nikonorov

„Uczucie”

Każdy ma inne odczucia i wrażenia z teraźniejszości i przeszłości. To, co dzieje się teraz w Ukrainie, poszerza nasz światopogląd i wartości. Oczywiście znajduje to odzwierciedlenie w twórczości i poglądach artystów na całym świecie, odzwierciedlając ich stan wewnętrzny i emocje.

Ta wystawa jest rodzajem paraleli między przeszłym a obecnym życiem.

Czasy się zmieniają, wszyscy musimy przejść transformację światopoglądową.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace artystów ukraińskich i polskich, które powstały jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie i po działaniach wojennych. Są to osobliwe paralele życia i formy, w których można śledzić, jak zmienia się kolor, przestrzeń, objętość i odczucie teraźniejszości.

W pracach artystycznych artystów przed wojną wyczuwa się więc lekkość i połączenie otwartych, afirmujących życie barw, odzwierciedlenie spokojnego, harmonijnego życia. Prace powstałe w czasie wojny nabierają głębokich odcieni, dramatyzmu i ostrych, ostrych doznań.

– Hanna Obarska
Yaroslav Voitsekhovsky

Artyści na wystawie:

Ukraina: Dmytro Nikonorov, Olesia Trofimenko, Jeka Kotenko, Hanna Oborska, Yaroslav Voitsekhovsky, Lesya Rygorchuk, Anastasiia Ryabchuk, Maria Ospishcheva.

Polska: Edyta Wolska, Weronika Teplicka, Małgorzata Zelek, Grzegorz Bożek, Jola Kania.

Zdjęcie główne: praca z cyklu „Odcisk”, Hanna Oborska

Maria Ospishcheva

відчуття

всі мають різні відчуття та враження сьогодення та минулого. Те  що відбувається зараз в Україні розширює наш світогляд та цінності. 

звісно це відбивається в творчості та поглядах митців  по всьому світу вони відображають свій внутрішній стан та емоції.

Ця виставка своєрідна паралель між минулим та теперішнім життям.

Часи змінюються, ми всі маємо,  пройти трансформацію світогляду.

На виставці будуть представлені праці українських та польських митців, які були створені  ще до початку війни в Україні та після розгорнутих бойових дій.

Це своєрідні паралелі життя й форми де можна прослідкувати як змінюються колір, простір, об’єм та відчуття сьогодення.

Так в мистецьких роботах художників до війни відчувається легкість та   поєднання відкритих житєстверждуючих кольорів, відображення спокійного гармонійного життя.  Роботи ж створені під час воєнних дій набувають глибоких відтінків, драматизму та гострих різких відчуттів.

– Hanna Obarska
Anastasiia Ryabchuk

Наш погляд минулого й теперішнього яскраво представляють роботи таких художників:

Україна: Dmytro Nikonorov, Olesia Trofimenko, Jeka Kotenko, Hanna Oborska, Yaroslav Voitsekhovsky, Lesya Rygorchuk, Anastasiia Ryabchuk, Maria Ospishcheva.

Polska: Edyta Wolska, Weronika Teplicka, Małgorzata Zelek, Grzegorz Bożek, Jola Kania.

Ці роботи дають поштовх над міркуванням які наші цінності, з чого складається наше життя та оточення.

Jeka Kotenko