fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

28.06.2023 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Farmacji, Urodziny Starówki

70. Urodziny Starówki

70. Urodziny Starówki

70. Urodziny Starówki to trzy dni pełne atrakcji!

Wśród nich koncerty, spacery, warsztaty artystyczne, gry miejskie, spotkania, wystawy, pokazy filmowe, potańcówki i rodzinny piknik.

21, 22 i 23 lipca na Starym Mieście i w okolicach odbędzie się aż 70 wydarzeń.

W bogatym programie znajdą coś dla siebie wszystkie osoby poszukujące ciekawych pomysłów na letni weekend w Warszawie. Będzie można potańczyć i posłuchać muzyki, obejrzeć filmy i wystawy, spełnić się twórczo na warsztatach artystycznych, pogłębić wiedzę o historii Warszawy, odkryć niedostępne zakamarki i ukryte w podwórkach ogrody.

22 lipca 1953 roku oddano do użytku Rynek Starego Miasta wraz z częścią staromiejskich ulic. Chociaż prace rekonstrukcyjne trwały przez kolejne dziesięciolecia, ta data stanowi symboliczne zwieńczenie pierwszego etapu odbudowy nie tylko Starego Miasta, ale całej Warszawy.

Huczne obchody okrągłych urodzin Starego Miasta to punkt wyjścia dla wspólnego celebrowania historii Warszawy i świętowania tego, jak okolica wygląda dziś i jak wiele ma do zaoferowania mieszkankom i mieszkańcom miasta. Starówka to turystyczna pozycja obowiązkowa, ale jednocześnie miejsce, gdzie zawsze można twórczo i ciekawie spędzić czas.

Piątek, 21 lipca

Tego dnia będzie można m.in. wysłuchać wykładu o odbudowie Starówki, stworzyć akwarelowe pocztówki czy zbudować makietę placu Zamkowego. To także dzień wernisaży – wszystkie otwarte tego dnia wystawy będzie można oglądać także w sobotę, niektóre również w niedzielę. Wieczorem z kamienic na Rynku rozlegnie się Koncert Otwartych Okien, a po nim szlagiery do tańca zagrają Nicponie, których na Rynek Starego Miasta zaprosił Burmistrz Dzielnicy Śródmieście. Miłośniczki i miłośnicy nowoczesnych dźwięków będą mieć wyjątkową okazję, by zamienić bruk Rynku Starego Miasta w parkiet podczas silent disco, czyli wielokanałowej imprezy w słuchawkach, na którą zaprasza BarStudio.

Sobota, 22 lipca

Symboliczna data 70. Urodzin Starówki i tym samym główny dzień obchodów.

W  ciągu dnia będą trwać gry miejskie, odbędą się spacery i warsztaty, będzie można zajrzeć do kamienicy Fukierowskiej czy usiąść w pięknym, zacisznym ogrodzie na rodzinnym pikniku. Urodziny nie mogą obejść się bez wspólnego toastu i życzeń! Następnie koncert w ramach festiwalu Jazz na Starówce: Big Band Marcina Maseckiego wykona specjalnie skomponowaną Suitę Urodzinową, a dzień zwieńczy pokaz filmu Warszawa nie zapomni – to złożony z fragmentów kronik filmowych niezwykły dokument, który ukazuje stolicę przed II wojną światową, zniszczenia wojenne i pierwsze lata odbudowy.

Niedziela, 23 lipca

Dzień odkrywania Starego Miasta.

Na wykładach i spacerach Starówka odsłoni swoje tajemnice i niedostępne na co dzień zakamarki, jak zamknięte podwórka czy piwnice. Będzie można zwiedzić wystawy, a także wziąć udział w warsztacie rysunku florystycznego i botanicznego.

W piątek i sobotę będzie można zajrzeć do pracowni artystycznych znajdujących się pod opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, a także obejrzeć szereg wystaw oraz wysłuchać koncertów. Przez całe trzy dni odbywać się będą koncerty organowe, wystawy w Galerii Prześwit, Staromiejskim Domu Kultury i Muzeum Warszawy.

Niemal wszystkie wydarzenia są darmowe. Na niektóre z nich obowiązuje rejestracja.

Więcej informacji: www.urodzinystarowki.pl