03.04.2019 / Aktualności, Warszawa dla obcokrajowców

„Warszawa dla średnio zaawansowanych” – ucz się języków obcych w Muzeum Warszawy!

Od 2017 roku Muzeum Warszawy prowadzi projekt „Warszawa dla średnio zaawansowanych”, który przybliża obcokrajowcom uczącym się języka polskiego historię i kulturę stolicy, a przez to zaprasza ich do integracji ze społecznością Warszawy. Natomiast młodym Polakom Muzeum proponuje poznawanie stolicy w językach obcych.

Trudno jednak zgłębiać kulturę danego kraju bez opanowania jego języka i odwrotnie – wyzwaniem jest nauka języka bez kulturowego kontekstu. Dlatego też podjęliśmy zadanie stworzenia zajęć językowych prowadzonych bezpośrednio na wystawie, w oparciu o oryginalne eksponaty muzealne.

W czasie lekcji studenci wcielają się w gości muzeum, czytelników muzealnej biblioteki, klientów kawiarni czy sklepiku z książkami i pamiątkami. Czytają przygotowane i oryginalne teksty o Warszawie, rozwiązują zadania, quizy i zagadki, uczą się leksyki związanej z miastem, kulturą i sztuką, poznają nowe i powtarzają znane im już zagadnienia gramatyczne, przełamują bariery komunikacyjne i upewniają się, że zdobywanie informacji w środowisku obcojęzycznym wcale nie musi być skomplikowane. Uczestnicy zajęć dobrze się bawią, jednocześnie rozwijając twórcze myślenie i wrażliwość estetyczną.

Jest to ciekawe doświadczenie również dla Muzeum Warszawy. Dzięki współpracy z obcokrajowcami poznajemy ich punkt widzenia oraz interpretację historii i kultury stolicy, często odmienną od naszej własnej. Ta wymiana wzbogaca nas i pozwala spojrzeć na znane nam tematy z zupełnie innej perspektywy.

Zapraszamy do współpracy uniwersytety, szkoły językowe oraz osoby prywatne. Zajęcia prowadzi lektorka języka czeskiego i polskiego jako obcego oraz egzaminator międzynarodowy z doświadczeniem na polu edukacji międzykulturowej oraz edukatorzy Muzeum Warszawy.

Na zamówienie przygotowujemy:

• lekcje języka polskiego jako obcego metodą przedmiotowo-językową (CLIL),
  • lekcje języka angielskiego metodą przedmiotowo-językową (CLIL) dla uczniów szkół podstawowych i średnich,
  • gry muzealne i miejskie połączone z nauką języka polskiego jako obcego,
  • warsztaty dla lektorów języków obcych, przygotowujące do pracy na wystawie muzealnej,
  • wsparcie merytoryczne dla lektorów języków obcych i pomoc w tworzeniu konspektów zajęć językowych w muzeach.

Przykładowe lekcje metodą CLIL:

„Legendy warszawskie” – poziom B2/C1

Spacer po Starym Mieście + praca na ekspozycji + quizy i podsumowanie zajęć

„Wars i Sawa = Warszawa” – poziom A1/A2

Praca na ekspozycji + praca z tekstem w Bibliotece Muzeum Warszawy + quizy i podsumowanie zajęć

Kontakt:

Język polski jako obcy: Katarzyna Žák-Caplot, tel. 512 874 457