02.10.2017 / Aktualności, Działo się! Fotorelacje, WARSZAWA W BUDOWIE

Otwarcie wystawy „Plac Defilad: krok do przodu”

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy oraz Galeria Studio zapraszają na wystawę „Plac Defilad: krok do przodu” w ramach 9. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Otwarcie miało miejsce 8 października w Galerii Studio w PKiN. Wystawę można oglądać do 26 listopada.

Wystawa główna tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE prezentuje różne oblicza placu Defilad ukształtowane przez historię oraz procesy transformacji. To miejsce, którego tożsamość określają wielkie okazjonalne wydarzenia, z których najważniejsze to Festiwal Młodzieży i Studentów (1955), wystąpienie Władysława Gomułki w czasie odwilży (1956), msza papieska (1987) czy współcześnie odbywające się coroczne koncerty noworoczne i Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wystawa patrzy na tę centralnie zlokalizowaną przestrzeń publiczną oczami aktywistów i urbanistów oraz architektów, opisuje kilka dekad planowania i gorących dyskusji. Także te momenty, gdy nad kolejnymi niezrealizowanymi koncepcjami górę brała spontaniczność miejskiego życia, wolny handel, triumf samochodu czy porażki nieudolnego zarządzania przestrzenią. Energia brania spraw we własne ręce bez oglądania się na dobro wspólnoty i pobłażliwość wobec dzikiej reprywatyzacji wyprzedziły stworzenie demokratycznej przestrzeni miejskiego placu. Jego zagospodarowanie, zgodnie z potrzebami mieszkańców, kilkakrotnie odkładano na bliżej nieokreśloną przyszłość.

W czerwcu 2017 roku Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego ogłosiło konkurs na projekt placu, który dzięki wyjątkowej formule zawierającej konsultacje wybranych projektów, wpisuje się w postulaty festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Specjalne miejsce w ramach festiwalu zajmuje prezentacja badań na temat trzydziestu warszawskich i zagranicznych placów oraz możliwe formy współzarządzania przestrzenią przez koalicje lokalnych gospodarzy. Zaproszeni do wystawy artyści prezentują swój punkt widzenia, zadając pytania dotyczące placu i procesów społecznych kształtujących jego oblicze.

Bilety 5 / 2,5 zł (normalny/ulgowy), 7 zł (bilet rodzinny, niezależnie od liczby dzieci)
Wstęp wolny dla szkolnych grup zgłoszonych wcześniej.
Widzowie spektakli, w dniu spektaklu, mogą wejść z biletem do TEATRU STUDIO bez dodatkowych wejść.

GALERIA ZDJĘĆ Z OTWARCIA WYSTAWY „PLAC DEFILAD: KROK DO PRZODU”: