21.07.2021 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Wydawnictwa

Warszawska Praga na czarno białych zdjęciach Alberta Krystyniaka

Album czarno-białych fotografii z lat 70. XX wieku ukazuje warszawską Pragę sprzed pół wieku. Albert Krystyniak zarejestrował ówczesny wygląd zaniedbanych kamienic, ulic i podwórzy, codzienne życie mieszkańców i zmiany zachodzące w dzielnicy: rozbiórki starych domów, puste przestrzenie, budowę nowych osiedli. Zdjęcia z tego cyklu nigdy dotąd nie były publikowane, jedynie niewielki ich wybór autor pokazał na wystawie w warszawskim domu kultury w 1979 roku. Po niemal czterdziestu latach stanowią wartościowy dokument zarówno historii dzielnicy, jak i polskiej fotografii tego czasu.

Album zawiera 69 zdjęć – współczesnych reprodukcji z oryginalnych negatywów. O okolicznościach, w jakich powstały te zdjęcia, opowiada w książce autor, Albert Krystyniak.  Są wśród tych nich obrazy miejsc i budynków już nieistniejących i takich, które do dziś możemy odwiedzić i rozpoznać. Przewodnikiem po tej dawnej Pradze jest Adam Lisiecki, autor komentarzy do zdjęć, zawierających informacje topograficzne i historyczne. Książka zawiera także esej Łukasza Gorczycy, ukazujący cykl Krystyniaka na tle innych fotograficznych obrazów Pragi.

Album można kupić w sklepie internetowym Muzeum Warszawy oraz w sklepach stacjonarnych przy muzealnych oddziałach.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka”

Album towarzyszy wystawie Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka, którą można oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi do 24 października 2021 roku. Zapraszamy również na program wydarzeń wokół wystawy: spacery fotograficzne, oprowadzania kuratorskie oraz wykłady online: