28.03.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla rodzin, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Warszawskiej Pragi

Warszawskie Dni Rodzinne

Warszawskie Dni Rodzinne z Muzeum Warszawy!

W weekend 12–14 kwietnia cała stolica zamieni się w wielki, radosny plac zabaw! Warszawskie Dni Rodzinne to inicjatywa, w której setki miejskich instytucji proponują specjalny program dla rodzin z dziećmi.

W tegorocznej edycji zapraszamy na zajęcia w trzech lokalizacjach: Muzeum Drukarstwa, Muzeum Warszawskiej Pragi oraz siedzibie głównej na Rynku Starego Miasta. Zapraszamy dzieci powyżej 7. roku życia oraz ich opiekunów i opiekunki!

Wszystkie zajęcia są bezpłatne, prosimy jednak o zapisy przez specjalny formularz na stronie internetowej Warszawskich Dni Rodzinnych.

siedziba główna na Rynku Starego Miasta

Muzealny detektyw

TERMIN: 13 kwietnia 2019 roku, godz. 10.30 i 12.30
LICZBA MIEJSC: 5 rodzin w każdej grupie
CZAS ZAJĘĆ: 1 h

Rzeczy zgromadzone w gabinetach Muzeum Warszawy kryją niejedną zagadkę. Wcielając się w detektywów poszukamy śladów historii z nimi związanych. W czasie śledztwa będziemy przemierzać rozmaite muzealne gabinety. Napotkamy tam na zadania, gry, zabawy i układanki. Wspólnie odkryjemy ciekawostki związane z Warszawą. Czy uda nam się zasłużyć na miano Muzealnych Detektywów?

Muzeum Drukarstwa, Ząbkowska 23/25

Projektowanie graficzne kart świątecznych

TERMIN: 13 kwietnia 2019 roku, godz. 12.00 i 14.00
LICZBA MIEJSC: 10 dzieci i 10 dorosłych
CZAS ZAJĘĆ: indywidualnie (od 1 do 2 h)

Zaprojektujemy wielkanocną kartkę świąteczną wykonując ilustrację własnego pomysłu przy użyciu piórka i farb akwarelowych. Rysunek skomponujemy z odpowiednio dobranym liternictwem wymyślonym przez siebie lub skorzystamy z tekstów wydrukowanych różnymi krojami pisma.

Samodzielnie zwiedzanie wystawy „Oficyna Drukarska” i drukowanie ulotki pamiątkowej z wizyty

TERMIN: 14 kwietnia 2019 roku, godz. 10.00–18.00

To miejsce magiczne dla wszystkich miłośników i miłośniczek książek. Gromadzi zabytki sztuki drukarskiej, edytorskiej, graficznej oraz introligatorskiej, a także historyczne maszyny i przyrządy. Ekspozycję stałą muzeum stanowi oficyna drukarska, dzięki której można poznać techniki od dawna już niestosowane w drukarstwie.

Muzeum Warszawskiej Pragi, Targowa 50/52

Miejskie stempelki

TERMIN: 13 kwietnia 2019, godz. 10.30
LICZBA MIEJSC: 30 (łącznie dzieci i opiekunowie)
CZAS ZAJĘĆ: 1,5 h

W trakcie warsztatów dzieci przy pomocy prostych materiałów wykonają stemple, których kształt będzie przypominał elementy architektury miejskiej – domki, kamienice, bloki, kościoły, budowle użyteczności publicznej, a także drzewa i krzewy. Następnie zaprojektują ulice wraz z zabudową i zielenią, tworząc własną wyobrażoną metropolię.

Wykonane prace oraz stemple dzieci zabiorą ze sobą do domu!

Praga na czterech łapach

TERMIN: 14 kwietnia 2019, godz. 10.30
LICZBA MIEJSC: 30 (łącznie dzieci i opiekunowie)
CZAS ZAJĘĆ: 1,5 h

W trakcie zajęć dzieci odszukają na wystawie stałej w muzeum historie kilku zwierzaków, których losy wpisały się w dzieje Pragi – słonia, krokodyla i niedźwiedzia. W części warsztatowej spróbują z kolorowych materiałów uszyć czworonoga, którego obdarzyły największą sympatią.