21.04.2021 / Aktualności, Działalność naukowa

Weź udział w konferencji o przestrzeni miejskiej

Katedra Geografii Miast i Planowania Przestrzennego Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej Użytkowanie Współczesnej Przestrzeni Miejskiej.

Jest to piąta z cyklu konferencji o współczesnym mieście. Poprzednie edycje dotyczyły problematyki percepcji (2006), wartościowania (2009), kształtowania (2012) i organizowania (2017) przestrzeni miejskiej.

Obrady tej edycji początkowo zaplanowane na 15–17 maja 2020 roku, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, przełożono na 22-24 kwietnia 2021 r.

Do uczestnictwa w obradach zachęcamy reprezentantów szeroko pojmowanych studiów miejskich, zatem geografów, socjologów miasta, kulturoznawców, historyków i historyków sztuki, ekonomistów, psychologów środowiskowych i społecznych, urbanistów, planistów, architektów i architektów krajobrazu, prawników, politologów, konserwatorów zabytków, animatorów życia społecznego i kulturalnego, jak też działaczy stowarzyszeń, fundacji i towarzystw, organizacji pozarządowych, ruchów miejskich oraz kooperatyw, jak również urzędników publicznych, miejskich polityków i funkcjonariuszy służb miejskich.

Przewidujemy następujące kręgi tematyczne obrad:

1. Dynamika przestrzeni miejskiej – m.in. rewitalizacja, wertykalizacja, miejskie nieużytki, sukcesja funkcji miejsc, kształtowanie formy miasta
  2. Człowiek w mieście – m.in. uspołecznianie przestrzeni, przestrzenie kreatywności, tożsamość, wykluczenie społeczne, wspólnota
  3. Technologie w mieście – m.in. smart cities, intelligent technologies, electronic cities, urban GPS-tracking technologies, transport miejski
  4. Miejska przyroda – m.in. renaturalizacja przestrzeni zurbanizowanej, ekologizacja gospodarowania przestrzenią miejską
  5. Własność i ochrona w przestrzeni miasta – m.in. przestrzeń publiczna, prywatyzacja, komercjalizacja, tematyzacja, prawo do miasta, ochrona i konserwacja

Więcej informacji na stronie konferencji.