fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

26.04.2017 / Aktualności, Muzeum od nowa

Wielkie odliczanie do otwarcia Muzeum Warszawy

Wielkie odliczanie do otwarcia Muzeum Warszawy

– Cieszy mnie, że zarówno warszawiacy, jak i goście stolicy będą mogli obcować z dziedzictwem kulturowym Warszawy i jej historią w nowej niepowtarzalnej koncepcji ekspozycyjnej, dzięki której odbędą magiczną podróż po kilkusetletniej historii naszego miasta. Prezentowane na wystawach rzeczy i ich historie pozwolą utożsamić zwiedzającym własne historie z losami miasta i ludzi, którzy jak my teraz, wpływali w przeszłości na jego charakter

– mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

– Muzeum Warszawy jest instytucją kultury m.st. Warszawy. Właśnie otwieramy zupełnie nowy rozdział w naszej ponad 80-letniej historii. Powrót do siedziby głównej na Rynku Starego Miasta, połączony z otwarciem nowej wystawy głównej będzie doskonałym przypieczętowaniem wieloletnich, intensywnych prac całego zespołu muzeum

dodaje Ewa Nekanda-Trepka Dyrektor Muzeum Warszawy.

W ramach Projektu OdNowa przeprowadzony został  pierwszy od czasu powojennej odbudowy Starego Miasta gruntowny remont kamienic muzealnych, z wyłączeniem piwnic (wyremontowanych w poprzednich latach), przywracający założoną przez konserwatorów w latach 50. XX wieku kolorystykę elewacji oraz walory detali architektonicznych. Wszystkie prace wewnątrz i na zewnątrz zostały zaprojektowane i przeprowadzone w taki sposób, by przy zachowaniu pierwotnego układu przestrzennego poszczególnych budynków zadbać o optymalny układ funkcjonalno-przestrzenny wynikający z funkcji muzealnych. W trakcie realizacji zastosowano metody i technologie w minimalnym stopniu ingerujące w najcenniejsze wnętrza i przywracające im świetność dzięki zabiegom konserwatorskim. Obiekt został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami o różnym stopniu i zakresie.

Projekt ekspozycji we współpracy z zespołem kuratorów wykonała Agnieszka Łańko oraz pracownia PL STUDIO w składzie: Patryk Żurawski, Michał Sokołowski, Karol Bień, Marcin Bieńka, Aleksandra Matyas, Damian Langosz, Małgorzata Zych, Bartosz Łysikowski.

Całościowy koszt inwestycji to ponad 64 mln zł, z czego 46 mln zł to fundusze z dotacji inwestycyjnej Urzędu m. st. Warszawy, a ponad 18 mln zł to wartość dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wystawa główna „Rzeczy warszawskie” to ponad 7000 przedmiotów w 21 tematycznych gabinetach. Wśród pokazywanych obiektów są dzieła sztuki i rzeczy codzienne, wszystkie są oryginałami. W maju otwarta zostanie pierwsza część wystawy, składająca się z 8 gabinetów i części towarzyszących (Danych warszawskich i Dziejów Kamienic), a także program edukacyjny. Zwiedzający będą mogli również skorzystać z kawiarni, księgarni, biblioteki z czytelnią varsavianistyczną, kina, a także punktu widokowego. Premierę drugiej części wystawy i wystawy czasowej zaplanowano na drugą połowę roku.

 – Muzeum Warszawy jest skarbcem miasta, w którym prezentowane będą tylko oryginalne przedmioty, „Rzeczy warszawskie”. Poprzez te przedmioty i kontakt z nimi chcemy obudzić potrzebę wiedzy o stolicy i jej historii. Mamy nadzieję, że wszyscy którzy nas odwiedzą, dzięki naszej kolekcji i atmosferze panującej we wnętrzach kamienic, będą mogli docenić to, co mają wokół siebie i lepiej zrozumieć rzeczywistość, która ich otacza

podsumowuje Ewa Nekanda-Trepka Dyrektor Muzeum Warszawy.

Program otwarcia

Piątek 26 maja 2017 roku

OFICJALNE OTWARCIE: godzina 20:00

  • Przemówienia Gości i dyrekcji Muzeum
  • Koncert Sinfonia Varsovia Brass z udziałem solisty Jerzego Małka

Godziny projekcji na fasadach kamienic: 21:00 – 02:00
Godziny otwarcia instalacji artystycznej: 11:00 – 19:30
Godziny otwarcia Muzeum Warszawy (bilety bezpłatne): 21:00 – 02:00

Sobota 27 maja 2017 roku

Godziny otwarcia Muzeum Warszawy (wejście płatne): 10:00 – 19:00
Godziny otwarcia instalacji artystycznej: 11:00 – 20:30
Godziny projekcji na fasadach kamienic: 21:00 – 00:00

Niedziela 28 maja 2017 roku

Godziny otwarcia Muzeum Warszawy (wejście płatne): 10:00 – 19:00
Godziny otwarcia instalacji artystycznej: 11:00 – 20:30
Godziny projekcji na fasadach kamienic: 21:00 – 22:00